wernisaż: 6.00, 31.12. 2016 -6:00, 01.01.2017
wystawa: 31.12.2016 – 28.01.2017
autorki i autorzy prac: Agata Agatowska, Natalia Bażowska, Piotr Bujak, Norbert Delman, Maciej Chodziński, Michał Frydrych, Katarzyna Kmita, Karolina Kucia, Wojciech Kucharczyk, Janusz Łukowicz, Pussykrew, Maria Strzelecka, Ania Witkowska
kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic

spotkanie z artystami oraz finisaż wystawy: 27.01.2017, g.18.00

spotkanie prowadziła: Barbara Głyda
w rozmowie udział wzięli: Pio Bujak, Norbert Delman, Maciek Chodziński, Kasia Kmita, Wojciech Kucharczyk, Maria Strzelecka oraz Joanna Rzepka-Dziedzic

——————-
31 grudnia 2016 roku 24 godzinnym wernisażem otwarto wystawę Re:Syndrom Feniksa.
Prezentowane prace to odpowiedzi artystów i artystek na zaproszenie przesłane do nich przez kuratorkę wystawy w formie definicji Syndromu Feniksa.
Często są to działania “interwencyjne” czy też “terapeutyczne” mające na celu twórczą ingerencję w opisywany proces, zapobieganie cyklicznemu wypaleniu, pomoc w regeneracji, czy też udoskonalenie przebiegu cyklu.
Część z prac to interpretacje poszczególnych etapów Syndromu, opowiadają o przygotowaniach, momentach szczytowych powiązanych z mocą i energią twórczą, ale też nawiązują do okresów wyczerpania, czy “odradzania się z popiołów”.
Niektóre z nich jednak podchodzą do tego procesu jako całości. Syndrom Feniksa pokazany zostaje raz jako pełen konsekwentny cykl naturalnie powiązanych ze sobą etapów, lub zgoła odmiennie jako proces zmierzający do ostatecznej i nieuniknionej autodestrukcji.
Część z propozycji to szkice czy też etapy początkowe prac, które będą rozwijane w trakcie trwania wystawy, a także po jej zakończeniu.

Całość zostanie podsumowana w książce, której wydanie planowane jest na koniec roku 2017.


Link do wydarzeń na FB:

https://www.facebook.com/events/1930933003793723/

https://www.facebook.com/events/438052989916935/

Dokumentacja wystawy w Galerii Szara
Artyści i projekty

Agatowska Agata, Exo —Material – Girl, projekt rzeźby, 2016

Agata Agatowska Exo —Material – Girl, projekt rzeźby, 2016 Rzeźba składa się ze zrealizowanych tylko częściowo pomysłów na inne projekty. Stanowi kolaż nieskończonych fragmentów prac, które dosłownie przenikają postać znajdującą się w centrum realizacji. Zostaje ona zdominowana przez skaczące małpy, przechodzącego przez tors psa, które symbolizują instynkty oraz swobodnie przepływające przez człowieka skojarzenia i myśli…

Bażowska Natalia, Cyrkulacja, video, 2016

Natalia Bażowska Cyrkulacja, video, 2016 Cyrkulacja opowiada o cykliczności pewnych wydarzeń w naszym życiu. Bardzo dobrze oddają to słowa T.S.Eliota ”Nie powinniśmy przestawać szukać… gdyż końcem naszych poszukiwań będzie dotarcie do punktu wyjścia… i poznanie tego miejsca po raz pierwszy”. Czarna dziura w wodzie jest tunelem do innego świata, w którym pojawiają się skrawki wspomnień,…

Bujak Piotr, Czarnosotniowe Motylki, instalacja, 2016

Piotr Bujak Czarnosotniowe Motylki, instalacja, 2016 Pomysł osadzony jest z jednej strony na koncepcji Efektu Motyla -> anegdotycznego przedstawienia chaosu deterministycznego (własność równań lub układów równań, polegająca na dużej wrażliwości rozwiązań na dowolnie małe zaburzenie parametrów), a z drugiej na cyklu rozwojowym tego owada, w którym podczas faz przekształceń dochodzi do tzw. przeobrażenia zupełnego. Użyty…

Chodziński Maciej, Syndrom Feniksa, projekt instalacji – animacja 3D, 2016

Maciej Chodziński Syndrom Feniksa projekt instalacji – animacja 3D, 2016 Instalacja: Niewielka zamrażarka ze szklanymi drzwiami. Zaprogramowana na cykliczne oscylowanie temperatury pomiędzy -10 stopni Celsjusza a +5 stopni Celsjusza. W środku umieszczona jest roślina liściasta umieszczona na stelażu z modelarskich drutów. Okresowe zamrażanie materii organicznej rośliny spowalnia jej rozkład, ale go nie powstrzymuje.

Delman Norbert, Syndrom Feniksa, obiekt, 2016

Norbert Delman Syndrom Feniksa, obiekt, 2016 Praca wizualnie i znaczeniowo zahacza o definicje zjawiska zwanego syndromem feniksa. Pewna parabola emocjonalna pomiędzy skrajnym ożywieniem i zamieraniem funkcji ciała i osobowości. Ręce skierowane ku sobie na wzór stworzenia Adama wyginają w parabolę linię, forsują przeciwne stany, siłują się. Kontynuacja prac o rywalizacji i dominacji w sztuce, sporcie…

Frydrych Michał, Przestrzeń Do Nieistnienia, projekt instalacji, 2016

Michał Frydrych Przestrzeń Do Nieistnienia, projekt instalacji, 2016 Instrukcja do samodzielnego przygotowania ”przestrzeni do nieistnienia” – patrz instrukcja. Potrzebne materiały: 3-4 krzesła, koc/narzuta w stonowanych kolorach, sztuczne perły/koraliki, igła, nitka, poduszki, miękki dywan.

Kmita Katarzyna, Codzienność, instalacja, 2016

Katarzyna Kmita Codzienność, instalacja, 2016 Praca pt. „Codziennoc” ma za zadanie zobrazować „Syndrom Feniksa” rozumiany jako powtarzalność każdego dnia, oraz na małą, codzienną skalę, sposobność zetknięcia się z nim poprzez obserwację przeplatania się momentów szczęścia z odczuwalnym smutkiem, euforii oraz spadku energii, aż do „umierania” dnia-snu i powstawania od nowa w postaci poranka. Możliwość skupienia…

Kucharczyk Wojciech, O Tym, obiekt, 2016

Wojciech Kucharczyk O Tym, obiekt, 2016 jestem w fazie popiołu, więc ciężko mi tekst napisać. rozsypane elementy, na podłodze. zależnie od skali, podłoga mała, podłoga duża. im większa, tym bardziej na niej leżę. prawdę mówiąc nie wiem jaki to syndrom, bo większość rzeczy mi się przestała podobać. światu już żaden feniks nie pomoże. i nie…

Kucia Karolina, O-BOX, obiekt, filmy wideo, projekt, 2016

Karolina Kucia O-BOX, obiekt, filmy wideo, projekt, 2016 “…wiesz, w depresji chodzi niby o to żeby trzymać się w kupie, wziąć się w garść. Pamięć siada, umiejętność koncentracji też. Depresja jest formą niewyrażonego smutku, wściekłości a zarazem zmęczenia konieczności tworzenia ja, które jest progresywnie niezahamowane a równocześnie normatywnie funkcjonalne. Ja i ja, potem ja i…

Łukowicz Janusz, Poczekalnia, instalacja, projekt, 2016

Janusz Łukowicz Poczekalnia, instalacja, projekt, 2016 W tej pracy staram się zilustrować to czym osoby zajmujące się twórczością okupują ekstatyczne momenty twórczego spełnienia. Żeby znaleźć się na takich wyżynach artyści nie startują z poziomu zero (odloty). Szczęśliwe momenty samoakceptacji poprzedzone są mało komfortowymi stanami i doznaniami. Aby to zilustrować zamieniam przyjazne i ergonomiczne poczekalnie w…

Pussykrew, level16, animacja 3D, 2016

Pussykrew level16, animacja 3D, 2016 ”Imagine the amazing good fortune of the generation that gets to see the end of the world. This is as marvelous as being there in the beginning” ~ Jean Baudrillard   ’’Wyobraź sobie niesamowite szczęście pokolenia, któremu dane jest zobaczyć koniec świata. To jest tak cudowne jak bycie tutaj przy początku.…

Strzelecka Maria, Bitwa Pod Grunwaldem, obiekt, akcja artystyczna, 2016

Maria Strzelecka Bitwa Pod Grunwaldem, obiekt, akcja artystyczna, 2016 Dość duża kanwa do haftu krzyżykowego (105×80 cm) z nadrukowanym wzorem fragmentu Bitwy pod Grunwaldem docelowo zostanie przeze mnie “zahaftowana” kolorem czarnym. Wielkość pola, które zostanie zakryte, będzie wynikiem mojej wytrzymałości i zapału. W Polsce ”Bitwa pod Grunwaldem” jest synonimem ”prawdziwego dzieła”, Matejko zaś – ”prawdziwego…

Witkowska Ania, Nie Wypadaj Mi, animacja z dźwiękiem, 2016; Odbarczanie, projekt muralu, 2016

Ania Witkowska Nie Wypadaj Mi, animacja z dźwiękiem, 2016; Odbarczanie, projekt muralu, 2016 Syndrom Feniksa towarzyszy mi praktycznie od dnia narodzin. Jestem wcześniakiem, niespodziewanie urodzonym pod koniec 6-tego miesiąca ciąży. Inkubator był moim pierwszym zetknięciem się ze światem, byciem w nim, a jednoczesnym doświadczaniem go zza szyby. Ten dualizm powracał wielokrotnie z poważniejszą niewydolnością ciała.…