Domki

 wybór prac, 1990-1991

„Domki” powstały z okazji wystawy „Baśń z Królestwa Tam”, przygotowanej wspólnie z Wiesławem Gdowiczem, który był moim nauczycielem w katowickim PLSP.
Te nieduże makiety były moją interpretacją jego drzeworytów, swego rodzaju remiksem, przetłumaczeniem na zupełnie inny język plastyczny. Co istotne – tytuły pozostały takie same.
Czemu zdecydowałem się na taką formę, już nie jestem w stanie sobie przypomnieć. Może chciałem zrobić coś jak najodleglejszego od oryginałów, może trochę z przekory, a może po prostu miałem taką wizję.
Pracowałem nad ponad trzydziestoma obiektami przez wiele miesięcy. Używałem głównie elementów z odzysku, takich jak pudełka po wszelakich produktach, stare katalogi, foldery, szpargały, czasem po prostu śmieci, nieduże zabawki.
Wystawa miała otwarcie wiosną 1990 w tyskiej galerii Miriam. Byłem wtedy na pierwszym roku ASP.

Sama forma makiety już wtedy nie była dla mnie czymś nowym. Budowaniem różnego rodzaju „miastopodobnych” kompozycji przestrzennych zajmowałem się od dzieciństwa. Zainspirowany filmami science-fiction tworzyłem w moim pokoju różne bazy kosmiczne i nieistniejące krainy, a wcześniej także tereny dla kolejki elektrycznej, czy scenografie do moich ulubionych bajek i opowieści. Najbardziej pamiętam taką do Piotrusia Pana, zajmowała połowę mojego pokoju.
Na potrzeby tamtej wystawy chciałem ten wątek mojej twórczości podnieść na wyższy poziom, przy okazji był to jakiś sposób spierania się z panującym na ASP rodzajem estetyki, który niezbyt mi przypadł do gustu.
Dziś z pełną siłą powróciłem do budowania makiet, modeli, domków, utopijnych, dystopijnych i postutopijnych miast. Wykorzystuję nieco inne materiały, nowsze technologie, próbuję nadać im bardziej malarski charakter, czasem wręcz są to drobne elementy przestrzenne doklejone do „zwykłych” obrazów na płótnie, aczkolwiek dla widzów skojarzenia z tamtymi prastarymi domkami będą ewidentne.

Houses

selected works

1990-1991