Szymon Szewczyk

(ur. 1989 r.) Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zakłócenia, błędy, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie.

+więcej

Współautor scenografii i kostiumów do spektakli: “Korzeniec”, “Koń, kobieta i kanarek”, “Siódemka” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu), “Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, “Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, “Marat/Sade” (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie), “Słowo o Jakóbie Szeli” (Teatr Śląski w Katowicach), “1946” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), “Kariera Arturo Ui” (Teatr im. J Słowackiego w Krakowie), “Królestwo” (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie).
Skomponował muzykę do spektakli teatralnych: “Siódemka” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu), “Marat/Sade” (z Jackiem Grudniem), “Bracia Grimm dla dorosłych” (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie), “1946” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), “Kariera Arturo Ui” (Teatr im. J Słowackiego w Krakowie), (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie).
Jego prace pokazywane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA w Katowicach oraz w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 2016.

Prace w kolekcjach m.in.:
Borowik Collection
Kolekcja Sztuki Hotelu Raffles Europejski w Warszawie

WYSTAWY:

2017

Ostatni dzień człowieka, BWA w Katowicach
Nieustalone położenie, Galeria Szara Kamienica, Kraków

2016

Widmo, BWA w Katowicach

2015

The Drawers, Kasia Michalski Gallery, Warszawa
Wsiosko!, Muzeum Młodej Polski Rydlówka, (W ramach festiwalu ArtBoom)
Co ukryte. Aktualna sztuka ze Śląska, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
Możliwe rozwiązania, Art Agenda Nova, Kraków

2014
To, co znane, odkrywa się na końcu świata, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa
Winter is coming!, Galeria Szara Kamienica, Kraków
Rośliny i zwierzęta, Instalacja w Hotelu Silesia, Katowice (W ramach Nocnych Aktywności BWA w Katowicach)
Czary, Galeria Dwie Lewe Ręce, Katowice
Mleczne zęby, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk

2012
Optymizm (z Adamem Laską), Galeria Rondo Sztuki, Katowice

2011
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, CSW Kronika, Bytom

-mniej