Widziałam swoją śmierć to konstelacja filmów wideo, fotografii i tekstów składających się na obraz osoby, która odeszła. Narracja pracy budowana jest z perspektywy fikcyjnego bohatera, porte-parole autorki. Bohater pracy ogląda niemożliwe: świat po swojej śmierci. Dzięki subiektywnemu charakterowi narracji, widz znajduje się w pozycji narratora i może utożsamić się z jego doświadczeniem. I’ve seen my death to projekt multimedialnej instalacji – pracy opowiadającej o doświadczeniu nieobecności. Projekt Zuzanny Janin jest próbą zobrazowania najbardziej uniwersalnych pytań nurtujących człowieka. Co oznacza fakt odejścia istoty ludzkiej? Jakie są tego faktu konsekwencje? Jaki ślad zostawia osoba, której już nie ma? Jak wygląda świat, w którym jesteśmy nieobecni?

->+więcej

Zuzanna Janin zajmuje się tematyką miejsca, pamięci i czasu oraz problemem wykluczenia i nieobecności. Tworzy rzeźby, instalacje wideo i fotograficzne, oraz działania performatywne. Głównym motywem jej prac jest konceptualne podejście do wizualizacji procesów, zmian, porównań, ciągłości, tego co “pomiędzy”. Artystka transformuje odnalezione w pamięci fragmenty pamięci prywatnej akcentując głębokie przeżycie własne i uniwersalizuje je zderzając z pamięcią zbiorową i obrazami powszechnej historii, współczesnymi problemami społecznymi i politycznymi.
Jest autorką procesualnych rzeźb z drutu i waty cukrowej Słodka Dziewczyna, Słodki chłopak, Virtual Sex, instalacji rzeźbiarsko-fotograficznej Idź za mną. Zmień mnie. Już czas, 1995-97 oraz słynnej video instalacji WALKA, 2001, w której walczy na ringu z zawodowym bokserem. Jest autorką wielu rzeźb, instalacji i wideo instalacji, m..in.: rzeźby SHAME (smoła i pierze), 2016, a także serii rzeźb z żywicy epoksydowej Rzeźby Antropocenu z 2014-2020, w tym Dom przekształcony w bryły geometryczne z 2016-2018, a także projektu fotograficzno-rzeźbiarskiegona Facebooku i online: Z serii Rzeżby Domowe (rzeźbydomowe.blogspot.com).
Współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie od 2005

-mniej

wróć do > Archiwum Szarej 2002-2020
wróć do > wystawy 2004

Zuzanna Janina „Widziałam swoją śmierć”
kuratorowanie: Roman Lewandowski, Joanna Wowrzeczka
wernisaż: 23.07.2004, godz. 18.30
wystawa: 23.07-1.08.2004

Wystawa zorganizowana we współpracy z IV festiwalem ERA NOWE HORYZONTY