Jak się czujesz?
Wystawa jest zapisem przeżyć, zarówno moich, jak i osób z mojego najbliższego otoczenia. Nie mam ambicji pokazania ogółu społeczeństwa, koncentruję się na tym, co jest mi bliskie i znane. Przyglądam się temu, jak staramy się zrozumieć siebie samych i swoje emocje, jak próbujemy dowiedzieć się, co nami kieruje, jak odkrywamy kolejne warstwy tego, co nam się przydarza i jak na to reagujemy. Jak pytamy, gdzie zaczyna się prawda o nas, a gdzie są to wyuczone, często niezdrowe schematy narzucone przez nasze rodziny/społeczeństwo. Wystawa jest też o tym, jak szukamy intymności i bliskości, choć w świecie zdominowanym przez technologie nie do końca umiemy w prawdziwe relacje, jak łączymy sny, nierealny świat naszych smartfonów, tabletów z twardą codziennością. Interesuje mnie, jak staramy się w tym odnaleźć siebie, jak nie boimy się nazywać rzeczy po imieniu i nie wstydzimy się depresji, załamań i przemian czy zawartości naszych głów, bo wiemy, że prawdziwe poznanie siebie i wrażliwość pozwala w pełni doświadczyć życia.
_
BIO / ZBIOK Czajkowski
Malarz, muralista, rysownik. Urodził się w 1982 w Zielonej Górze. Studiował grafikę w Instytucie Sztuk Pięknych i edukację artystyczną w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim — dyplom z malarstwa uzyskał w 2006 r. w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka.
Czajkowski uprawia dwa gatunki malarstwa – tradycyjne malarstwo sztalugowe oraz malarstwo wielkoformatowe w przestrzeni publicznej. Malarz operuje charakterystycznym stylem malarskim czerpiącym z estetyk ulicznych, malarstwa mistrzów z początku XX wieku, oraz kultury popularnej.
W swojej twórczości łączy pracę z podświadomością i obserwacją otaczającego świata. Tematy prac Zbioka dotyczą zagadnień nierówności społecznych, przemocy, dyskryminacji oraz alienacji jednostki. Tworzone przez niego wizje odsyłają widzów do rewirów marzeń, snów, pragnień, podświadomych lęków, niepokojów.
Czajkowski uczestniczył w ponad 100 wystawach i projektach prezentowanych m.in. w Polsce, Niemczech, Rosji, USA, Japonii, Indiach, Chinach oraz Wielkiej Brytanii. W latach 2008-2014 wspólnie z Joanną Stembalską z ramienia BWA Wrocław tworzyli biennale sztuki zewnętrznej Out of Sth. Od 2019 roku prowadził zajęcia ze sztuki w przestrzeni publicznej w Instytucie Sztuk Wizualnych przy Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2010 roku zdobył Grand Prix w konkursie młodego malarstwa im. Gepperta organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Czajkowski jest laureatem konkursu artystycznego Warto organizowanego przez Gazetę Wyborczą. W 2011 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2019 roku zdobył pierwszą nagrodę za najlepszą oprawę graficzną w konkursie Cover Awarts za album Król, Nieumiarkowania.
Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
www.instagram.com/zbiok
Tytuł wystawy: Jak Się czujesz?
Artysta: Zbiok Czajkowski
Otwarcie: 19.11.2022, godz. 16–19
Wystawa: 19.11.2022–21.01.2023
Godziny otwarcia: wt–sb 13:00–18:00
adres: ul. Bracka 23/28, Warszawa