Zaczyn – wystawa na otwarcie Galerii Szara w Katowicach

otwarcie: 19.08.2016 / godzina 18.00
śniadanie z artystkami: 20.08.2016 / godziny 11.00-14.00
wystawa:
19.08 – 25.09.2016
artystki: Magdalena Angulska, Karolina Breguła, Monika Drożyńska, Izabela Łęska, Honorata Martin, Agnieszka Piotrowska, Aleka Polis
kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic

*Zaczyn – niewielka ilość ciasta żytniego, pozostawiona z poprzedniego wypieku, używana do przygotowania nowego.

“Zaczyn” to pierwsza wystawa Galerii SZARA w Katowicach w jej nowej siedzibie. Temat wystawy symbolicznie czerpie z procesu wytwarzania kolejnych form, z wcześniej ukształtowanego wzorca, kryjącego w sobie pewien potencjalny ładunek treści. Mówi o sytuacji aklimatyzowania się w nieznanym miejscu, po kilkunastu latach funkcjonowania w Cieszynie. Inspiracją była historia pochodzenia nazwy dzielnicy Katowic – Koszutka, w której zlokalizowana jest nowa siedziba galerii. Wywodzi się ona od nazwiska Jadwigi, żony młynarza Koczota, żyjącej tu w XVII w. Majątek pozostały po właścicielach młyna, dziedziczony był w linii żeńskiej.

Wystawa porusza wątki związane z wieloznacznością postrzegania roli kobiety, od strażniczki ogniska domowego po kontekst wiedźmy (kobiety wiedzącej) czy rewolucjonistki. To wystawa o zasiedlaniu, a także o poszerzaniu i ciągłej renegocjacji terytorium wpływów. Jest to też opowieść o domu i znaczeniu kobiety w jego tworzeniu, kiedyś jasnej i oczywistej, obecnie wielowątkowej i dynamicznie zmieniającej się narracji.

W ramach “Zaczynu” swoje prace pokaże siedem artystek, a każda z nich “zasiedli” jedno z pomieszczeń galerii.
Zapraszamy!

____________________

Zadanie współfinansowane
z budżetu Miasta Katowice.
Partnerzy Drukarnia Raster, Pobudka Koszutka

info prasowe z materiałem zdjęciowym do pobrania – https://dl.dropboxusercontent.com/u/380097/szara/Zaczyn_Szara_presspack.zip

 

ARTYSTKI

 

MAGDALENA ANGULSKA

Magdalena Angulska – urodzona pewnego letniego popołudnia 1984 roku, całe młodzieńcze życie spędziła na mazurskiej wsi. Od 10 lat pracuje i mieszka w Warszawie. W 2014 roku ukończyła Pracownię Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich działaniach przykłada dużą wagę do procesu. Czynnościowanie, ścieranie się z materiałem traktuje jako osobistą mantrę. Stypendystką Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2015). Brała udział w projekcie trema w Komuna // Warszawa (2015) jak również w wystawach zbiorowych, m.in.: EXCHANGE w Galerii Lokal30 (2015), Nie ma ziewania w Nowym Teatrze w Warszawie (2014), Spokojna Tour Now PDP Orkiestra, w Galerii RE w Mocaku, Kraków (2013), Wanda Liza, BWA Zielona Góra (2013), Kohezja, Nowy Teatr w Warszawie (2013).

 

KAROLINA BREGUŁA

Karolina Breguła – urodziła się w 1979 roku w Katowicach. Artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Jewish Museum w Nowym Jorku czy na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Laureatka drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007. Laureatka wielu stypendiów jak stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003).

Portfolio

 

MONIKA DROŻYŃSKA

Monika Drożyńska – urodzona w 1979 roku w Nowym Sączu, artystka i projektantka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. Zajmuje się projektowaniem ubrań, haftuje, działa z tkaniną, którą często łączy z akcjami społecznymi oraz instalacjami w przestrzeni publicznej. Pracuje jako animatorka kultury, wykładowczyni, prowadzi warsztaty edukacyjne.

Nazywa się twórczynią miejsc i spotkań m.in. Punktu (2004-2010) – nazywanego pierwszym konceptstorem w Polsce, Modnego Drobiazgu (2013-) oraz Szkoły haftu dla pań i panów „Złote rączki” (2015). Laureatka prestiżowego konkursu British Council International Young Fashion Entrepreneur. Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim, Zachętą Narodową Galerią Sztuki i Teatrem Wielkim Opera Narodowa w Warszawie; Galerią Arsenał w Białymstoku, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Museum Quartier w Wiedniu oraz European Culture Association w Istambule. Stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Visegrad Artist Residency Program. Finalistką Konkursów „Kulturalne odloty” Gazety Wyborczej oraz „Kulturysty”-konkursu radiowej Trójki. Dwa razy nominowana do Paszportów Polityki. Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie (kolekcja XX wieku), kolekcji Deutsche Bank.

www.monika.drozynska.pl

www.szkolahaftuzlateraczki.pl

 

IZABELA ŁĘSKA

Izabela Łęska – urodzona w 1989 roku w Zabrzu, jest absolwentką grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. (dyplom z wyróżnieniem w 2013). Studiowała również w École Supérieure d’Art de Clermont Metropole (Clermont-Ferrand, Francja). Obecnie zajmuje się grafiką, obiektami oraz tekstem. Pracuje na macierzystej uczelni jako asystentka w Katedrze Grafiki. Prowadzi zarówno prywatne praktyki szamańskie, jak i działania dywersyjne w mieście. Mnogość poruszanych przez artystkę wątków obfituje często projektami złożonymi, odpowiadającymi na nurtujące artystkę pytania przy pomocy różnorakich mediów. Finalistka Artystycznej Podróży Hestii (2013). W 2014 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą (Jeune Création Européenne 2015, Paryż /Usb Shuffle Show, Berlin /Passion For Freedom 2013, Londyn).

http://www.izabelaleska.com/

https://www.facebook.com/IzabelaLeskas/?fref=ts

 

HONORATA MARTIN

Honorata Martin – urodzona w 1984 w Gdańsku, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła na wydziale malarstwa u prof. Mieczysława Olszewskiego, a aneks z intermediów u prof. Wojciecha Zamiary. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, sztuką video i performansem. Jej działania rozgrywają się najczęściej w czasie rzeczywistym, jak w znanej pracy „Wyjście w Polskę”, lub podczas performansu „Zadomowienie” ( artystka zamieszkała w parku na Bródnie w Warszawie, w wybudowanym przez siebie szałasie, gdzie weszła w interakcje z mieszkańcami, tworząc swoje działania na bieżąco z dnia na dzień).

Jej prace były pokazywane na wystawach indywidualnych (m.in.„Bóg Małpa” w BWA w Zielonej Górze, oraz w BWA Awangarda we Wrocławiu) oraz zbiorowych (m. in. „RAINBOW IN THE DARK”, Malmo Art Museum, Szwecja, „UMENIE NA HLAVE/PROCEDURES FOR THE HEAD. Polish Art Today”, Kunsthalle Bratislava). Nominowana do Paszportu Polityki i Kryształków Zwierciadła, laureatka plebiscytu Polacy z Werwą i nagrody Splendor Gedanensis.

 

AGA PIOTROWSKA

Aga Piotrowska – ur. 1985 roku w Zabrzu, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, obecnie doktorantka na tej uczelni. Mieszka i pracuje w Katowicach. Jest wszechstronną artystką, do zakresu jej praktyk zalicza się malarstwo, rysunek, tworzenie neonów, obiektów, instalacji i wideo. Buduje atrapy i sieci. Zajmuje się krytyką dyskursów i praktyk medycznych. Ujawnia partykularne cele i nadużycia jakie stoją za bardzo ściśle określaną definicją zdrowia jednostki, zdrowia publicznego a także jego przejawów i granic. W 2016 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla doktorantów za osiągnięcia naukowe i artystyczne o znaczeniu międzynarodowym. W 2013 roku zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała nagrodę publiczności w ramach 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013”. Stypendystka programu „Kultura Polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza (2013). Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych (m.in. „Spotkania pod moją nieobecność” w katowickim Rondzie Sztuki) oraz zbiorowych (np. „7 Triennale Młodych Kunszt” – w Galerii Dzyga, Muzeum Ikon, Muzeum Idei we Lwowie, „7 Triennale Młodych” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku).

http://www.agapiotrowska.com

https://web.facebook.com/Piotrowska

 

ALEKA POLIS

Aleka Polis(Aleksandra Polisiewicz) – urodziła się w 1974 w Katowicach. Studiowała w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w latach 1995-2001. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Artystka wizualna, autorka filmów, animacji, instalacji, performance. W swoich realizacjach Aleka posługuje się wideo, fotografią cyfrową, tworzy animacje, filmy dokumentalne. Jej (post)krytyczna twórczość otwiera pole do refleksji na temat rekonstrukcji podmiotowości, w przestrzeni kontrolowanej przez szeroko pojętą władzę. Jej prace, tworzone z pełną świadomością porażki poszukiwania krytycznego dyskursu, otwierają przestrzeń dla nieobciążonej propagandą interpretacji. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział wystawach w kraju i za granicą.

www.monopolis.art.pl

Linki do wydarzeń na FB:

https://www.facebook.com/events/669404193212464/

https://www.facebook.com/events/569751053204236/

Zobacz dokumentację