„Z obawy przed wyginięciem”
25.08-22.09.2018 / wernisaż: 24.08.2018, godz. 18:00
Galeria Szara, Katowice, ul. Misjonarzy Oblatów 4
artystka i artysta: Irmina Rusicka, Kasper Lecnim
kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic
organizator: Galeria Szara w Katowicach
partner rezydencji: Muzeum Śląskie w Katowicach / www.muzeumslaskie.pl
Dwie osoby wsiadają do samochodów i z dużą prędkością jadą naprzeciwko siebie. Osoba, która pierwsza zahamuje lub zjedzie z trasy, zostaje okrzyknięta „cykorem”. Zwycięża ta, która nie zawaha się jechać prosto. Jeśli jednak obie osoby zdecydują się jechać do końca – zginą.
Punktem wyjścia wystawy „Z obawy przed wyginięciem”, przygotowanej przez Irminę Rusicką i Kaspra Lecnima, jest gra w cykora (the game of chicken), która w specyficzny sposób modeluje rzeczywistość, zakładając że najskuteczniejsza jest „strategia szaleńca”. Pokonanie przeciwnika polega na przekonaniu go, że myśli się nieracjonalnie i zamierza działać do końca bez względu na okoliczności. Rusicka i Lecnim analizują potrzebę rywalizacji, posiadania władzy, poniżenia przeciwnika i zdobycia szacunku realizowaną za pomocą pokazu siły, który często opiera się na irracjonalnych zachowaniach potencjalnych macho-zwycięzców. Zadają również pytanie o to, czy właśnie tytułowa obawa przed wyginięciem nie jest obecnie jednym z najsilniejszych powodów maczystowskich zachowań zarówno w życiu codziennym, jak i politycznym.
Wystawa powstała w ramach drugiej edycji programu rezydencyjnego realizowanego przez Galerię Szarą w partnerstwie z Muzeum Śląskim w Katowicach. Punktem wyjścia rezydencji jest wystawa „Męska rzecz” prezentowana w Muzeum Śląskim. (więcej: bit.ly/meskarzecz)
Irmina Rusicka – Artystka wizualna, autorka instalacji, wideo i prac badawczych. Absolwentka psychologii i historii sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim (2014) oraz sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2017). W ramach wymiany międzyuczelnianej studiowała sztukę mediów na ASP w Warszawie w pracowni Krzysztofa Wodiczki i prof. Grzegorza Kowalskiego (2016–2017). Jej prace były pokazywane m.in. na wystawach „Szczurołap” (Muzeum Współczesne Wrocław, 2018), „Departament Obecności” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018), „8. Triennale Młodych” i „Rusicka/Rzepecki” (Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 2018), „Biennale WRO” (2015). W nowym roku akademickim rozpocznie pracę na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Kasper Lecnim – Artysta (ur. 1990). Lubi błędy i drobne prowokacje. Obecnie nie pracuje w konkretnym medium. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2014). Brał udział m.in. w wystawach „Departament Obecności” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018), „Szczurołap” (Muzeum Współczesne Wrocław, 2018), „8. Triennale Młodych” (Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 2017). Pracuje we Wrocławiu, mieszka w Warszawie.