Galeria Szara zaprasza na wystawę:
Rafał Milach – ODMOWA

wernisaż: 08.11.2017 / środa / godz. 18:00 /
koncert John Lake: 19.00
oprowadzanie autorskie Rafała Milacha: 09.11.2017 / godz. 18:00; 14.12.2017 / godz. 17:00
czas trwania wystawy: 08.11. – 09.12. 2017 (uwaga! wystawa przedłużona do 14.12)
miejsce: Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, Katowice

organizatorzy:
Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”,
Instytucja Kultury ArsCameralis Silesiae Superioris www.cameralis.art.pl

Wystawa realizowana w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2017www.arscameralisfestiwal.pl
Partnerzy projektu: Atlas Sztuki w Łodzi www.atlassztuki.pl, Katowice – Miasto Ogrodów www.miasto-ogrodow.eu, JEDNOSTKA, drukarniaraster.pl
Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

„ODMOWA”
W 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzom, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty. Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę. Nikt wówczas nie dostrzegł wywrotowego potencjału tego dzieła – propagandowa tuba reżimu zaprezentowała go jako pozbawioną związku z realiami naukową ciekawostkę.

Współczesne autokracje, a w szczególności te z obszaru poradzieckiego, z dużym sukcesem zaadoptowały przedstawione w programie techniki do zbiorowego zarządzania świadomością obywateli. Stworzyły gigantyczne laboratorium, w którym bez względu na konsekwencje powstaje model wzorcowej struktury społecznej.

„Odmowa” jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy. Jedynym odnotowanym tu przypadkiem zaburzenia tego schematu był incydent w białoruskim kołchozie Krejwańcy, gdzie oracz Walerij, miejscowy przodownik pracy, mimo wyraźnego polecenia przełożonych, odmówił współpracy z fotografem.

Premierowy pokaz wystawy „Odmowa” odbył się wiosną 2017 r. w Atlasie Sztuki w Łodzi.

Rafał Milach (ur. 1978 w Gliwicach) – artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. „The Winners”, „7 Rooms”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat wielu konkursów, m.in.: Pictures of the Year International, World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum w Gliwicach, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).
www.rafalmilach.com

—–

John Lake (Łukasz Dziedzic) na koncie ma szereg wydawnictw dla BDTA, album dla Mik Musik! oraz udział w projekcie Iron Noir, a z różnymi projektami koncerty na festiwalach Unsound w Krakowie, Tauron Nowa Muzyka i Ars Cameralis w Katowicach, Supermarket Art Fair w Sztokholmie czy Art Meetings w Kijowie. Na swoich płytach i kasetach wydaje hałaśliwą i rozimprowizowaną techno-elektronikę, której wspólnym mianownikiem zwykle bywa analogowy motoryczny rytm, do którego „niektórzy nie potrafią nie tańczyć, a inni tylko wiją się ze strachu”. Poza tym muzycznym przedsięwzięciem działa również jako artysta wizualny, kurator oraz współprowadzi katowicką Galerię Szara.
www.johnlake.pl
www.facebook.com/JanekJezioro
www.soundcloud.com/janekjezioro