Przyjemność obcowania
Przyjemność pochodzi od przyjmowania, a źródło znaczenia obcowania kryje się w obecności. Przyjemność obcowania to zatem obecność przyjmowania. Jest w tym coś intymnego i wieloznacznego, przyjęcie czegoś do wewnątrz, ale i ryzyko reakcji, otwarcia na bodziec i uczucie – coś znamiennego i dla sztuki, i dla samej przyjemności. Sztuka i przyjemność opierają się na relacji, dotyku, zmysłowości, dopuszczeniu odbiorcy do czegoś osobistego i często tajemniczego, bo wypływającego z wyobraźni twórcy. Ta dwojakość skrywa się też w samym obcowaniu – obcowaniu ze sztuką i obcowaniu z człowiekiem, w tym z samym sobą. Do pewnego stopnia więc sztuka i przyjemność mogą być ze sobą tożsame.
Oto dziennik przyjemności rozumianej wielorako przez siedemnastu polskich artystów i artystki, w jej różnych przejawach – wojerystycznym, ekshibicjonistycznym, fetyszyzowanym, cielesnym, emocjonalnym, magicznym, bliskim naturze. To często osobiste zapiski z odczuwania przyjemności, ale i prace inspirowane tym, jak wygląda przyjemność online, odczuwanie przyjemności publicznie, przyjemność cielesna łatwo dostępna. Nagość ukryta i nagość wprost. Żądanie przyjemności i jej mniej śmiałe poszukiwania. Przyjemność ostrożna, spontaniczna i dojrzała. Dawana i przyjmowana.
To pojemne pojęcie stało się dla nas pretekstem do stworzenia tego właśnie dziennika, formy świadectwa przyjemności w jak najszerszym spektrum emocji, relacji i kontekstów z nią związanych. Celowo na wystawę składają się prace różnorodne – razem tworzą nowy, zapładniający pretekst do rozmowy o sensualności i seksualności, a co za tym idzie, edukacji seksualnej. Pretekst, którego w polskiej kulturze bardzo brakuje.
Każdy ma prawo do przyjemności. Jest ono zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych Człowieka. Bez przyjemności trudno przejść przez dzień bez szwanku, nie sposób przejść przez czasy kryzysu. To cząstka naszego dobrostanu, istotny aspekt naszego życia fizycznego i psychicznego, a w rezultacie jedna z najbardziej naturalnych dróg poszukiwania szczęścia. Dlatego stanowi ona istotną część edukacji seksualnej oraz serce tej wystawy.
OGLĄDAJ WYSTAWĘ ONLINE

Przyjemność obcowania
Artystki i artyści: Adam Adach, Zuzanna Bartoszek, Przemek Branas, Martyna Czech, Pola Dwurnik, Teresa Gierzyńska, Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Krzysztof Jung, Magdalena Karpińska, Katarzyna Korzeniecka, Róża Litwa, Marta Nadolle, Karol Radziszewski, Jadwiga Sawicka, Mikołaj Sobczak, Łukasz Stokłosa, Konrad Żukowski
Wystawa: 7 maja – 29 maja 2021
Finisaż: 29 maja 2021
Miejsce:
Galeria Szara, Katowice, ul. Misjonarzy Oblatów 4
Godziny otwarcia:
środa-piątek 14.00-18.00
sobota 12.00-18.00
Organizatorzy:
SEXEDpl | Magnum | Galeria Szara | Krupa Gallery
Zespół kuratorski:
Igor Bloch we współpracy z SEXEDpl
Partner medialny: Vogue Polska
Plakat: Krystyna Engelmayer-Urbańska
Na wystawie znajdują się prace, w których widać nagość i sceny seksu. W związku z tym zapraszamy odbiorców i odbiorczynie powyżej 15. roku życia.