Szymon Kobylarz „Nieznane niewiadome” – inauguracja rezydencji

05.08.2017 / godz. 11:00
inauguracja programu rezydencji artystycznych PÓŁKOLONIA
śniadanie z artystą: Szymon Kobylarz
koncert: Jest Blisko – Kobylarz/Dziedzic

rezydencja: 07 – 24.08. 2017
wernisaż wystawy: 25.08.2017 / godz. 18:00
wystawa: 25.08 – 23.09. 2017
Wydarzenie towarzyszące OFF Festival 2017

miejsce: Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, 40-129 Katowice

Koncert:
Jest Blisko – Kobylarz/Dziedzic (para set)
Projekt audiowizualny Szymona Kobylarza i Łukasza Dziedzica, którego podstawą będzie manipulacja materiałem dostępnym online. Neurotycznie powtarzane kilkusekundowe sample zapętlane z losowo zmieniających się filmów teledysków, wykładów, przemówień i reklam zostaną przefiltrowane przez matematyczny algorytm znany tylko autorom projektu.

Rezydencja:
Szymon Kobylarz „Nieznane niewiadome”
W sierpniu w Galerii „Szara” powstanie najnowsza praca Szymona Kobylarza. Na blisko miesiąc artysta zamieni przestrzeń galerii w miejsce pracy nad instalacją site-specific.

Szymon Kobylarz od dłuższego czasu jako punkt wyjścia do swojej twórczości wykorzystuje pojęcia matematyczne, takie jak ciąg Fibonacciego, geometria fraktalna czy liczba “φ” (phi). Stają się one dla niego bazą do tworzenia rzeźb i obiektów wykonywanych w drewnie z rzemieślniczą precyzją. Tym razem artysta zamieni się w eksploratora matematycznych zależności potencjalnie znajdujących się w najbliższej, otaczającej go przestrzeni.

„Nieznane niewiadome” to projekt, którego założeniem jest poszukiwanie matematyki w rzeczach i czynnościach najbardziej oczywistych. Ich codzienny, rutynowy charakter sprawia, że stają się „przezroczyste”, równocześnie zajmując dużą część naszego życia. Fragment ściany nad biurkiem, który towarzyszy nam całymi dniami podczas pracy, potencjalnie może stać się polem „badawczym”, którego eksplorowanie może przynieść nieoczekiwane rezultaty. Przeliczając, mierząc, porównując Kobylarz obsesyjnie poszukuje dowodów na istnienia jakiegoś matematycznego porządku, który być może nas otacza, a być może sami go sobie wymyśliliśmy.

Szymon Kobylarz (ur. 1981), malarz, artysta sztuk wizualnych, twórca instalacji oraz obiektów i rzeźb. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2007 roku obronił dyplom. W 2015 roku uzyskał stopień doktora na macierzystej uczelni. Jego prace wielokrotnie były pokazywane w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Szymon Kobylarz w swojej twórczości często ironicznie i z dużym dystansem podchodzi do rzeczywistości. Interesuje go tematyka związana ze zjawiskami paranaukowymi, teoriami spiskowymi (Przysposobienie obronne, ECHELON70), nauką, matematyką i przenoszeniem jej na płaszczyznę sztuki (DIAMAT, Symulacje). Kobylarz zadaje sobie również pytanie, czy w czasach nadprodukcji dzieł sztuki tworzenie kosztownych instalacji ma jeszcze sens i w odpowiedzi maluje cykl obrazów Sztuka dla sztuki, w których przedstawia wystawy, których z różnych przyczyn nie zrealizował. Podobnie w przypadku projektu Magazynier, czy zestawu prac prezentowanych na wystawie Poręczne, gdzie z kolei do stworzenia instalacji przerabiał swoje poprzednie, istniejące już prace.

Jak sam mówi: “Od jakiegoś czasu interesują mnie zagadnienia związane z naukami ścisłymi oraz ich przetwarzanie, testowanie i interpretowanie przez osoby nie mające wiele wspólnego z nauką.”

organizator: Galeria Szara w Katowicach
partnerzy: ASP w Katowicach, Off Festival, drukarniaraster.pl
patronat medialny: ultramaryna

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice