„Pokrowce szyte z pamięci” (2004 – 2005) obiekt instalacja
Jesteśmy zadomowieni w tym, co nas otacza i dążymy do tego zadomowienia Pokrowce szyte z pamięci są tego przykładem. Historia, która opowiada praca jest bardzo osobista i zindywidualizowania, tak jak przeszłość, która jest osobistym przeżyciem każdego z nas. Pospolite przedmioty jak: koń na biegunach, lampa wieczorna, narzuta, serwetki, szachy itd. są banalne, ale przez skonstruowanie ich na nowo wykorzystując do tego celu konkretne materie, autorka skłania się ku afirmacji ich urody i siły z jaką ugruntowały się w jej pamięci, związanej z dzieciństwem i dorastaniem.

->+więcej

Pozszywane na domowej maszynie kawałki różnych kształtów i wielkości materiałów symbolizują niejako zróżnicowany upływ czasu, jaki pozostaje w naszej pamięci. Skrawki, fragmenty rzeczy pozostawiają przestrzeń dla interpretacji, własnego odczytywania historii i umieszczania w niej własnego życia. Pokrowce… są historią zmaterializowaną w sprzętach domowego użytku, pokazując jednocześnie wnętrze i zewnętrze wspomnień, reliktów przeszłości pomiędzy którymi rozpięte jest życie, upływ czasu, wspomnień, bliższe temu, co już minęło niż teraźniejszości. Ludzie istnieją poprzez rzeczy, które ukrywają cienie ich właścicieli.
Paulina Poczęta
Urodziła się 26 września 1980 r. w Zawierciu. W latach 2000-2005 studiowała Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskała w 2005. Tworzy prace, które mieszczą sie w granicach wyznaczonych przez rzeźbę, obiekt, instalacje korzystając z techniki szycia, oraz konkretnego materiału-budulca, będącego zawsze najpierw tą konkretną rzeczą, zapamiętaną fakturą. Dąży do pokazania urody w pierwotnej, surowej postaci szytych obiektów, urody w prowokująco bezinteresownej, z drugiej strony urody nie czysto zewnętrznej, ale wiążącej się z faktem istnienia rzeczy, wspomnień i ich współoddziaływania, prowadzącego przez przeżycie estetyczne do przeżycia egzystencjalnego.

-mniej

wróć do > Archiwum Szarej 2002-2020
wróć do > wystawy 2005

Paulina Poczęta „Pokrowce szyte z pamięci”

wernisaż: 29.06.2005
wystawa: 29.06-30.07.2005