PRZEMEK CZEPURKO
NAJWAŻNIEJSZE TO KOCHAĆ
Wojownik, który umiera z uśmiechem na twarzy, postać podziwiająca wielką otchłań, wędrowcy wpatrzeni w horyzont czy mężczyźni w melancholijnym stuporze kopiący w czarnej ziemi. Przemek Czepurko opowiada historie postaci neurotycznych, samotnych, zagubionych, często pokracznych, ale w swojej niegramotności czułych i bliskich. Jego bohaterowie nie mają wiele wspólnego z mitycznymi herosami, o których zaświadczają ich czyny, bliższe są raczej postaciom komedii antycznej, które działają by umożliwić przedstawienie charakteru ze wszystkimi jego słabościami i irracjonalnymi zachowaniami. Komizm i absurd są tutaj sposobami na uniknięcie szaleństwa i wynalezienie innych form współodczuwania. Tradycyjnie pojęta męskość ustępuje miejsca delikatności, świadomemu namysłowi, wzruszeniu i dowcipowi oraz zdystansowanemu spojrzeniu.
Świat budzi w tobie śmiech czy przyprawia cię o płacz? – zdaje się pytać nas artysta, a po chwili odpowiada niczym Pulcinella, ikoniczna postać z komedii dell arte – Przyjrzyj się dobrze mojej masce: nie widzisz, że nigdy się nie śmieję ani nie płaczę – albo raczej tak dalece nie oddzielam jednej rzeczy od drugiej, że nie sposób ich od siebie odróżnić.
Przemek Czepurko
Absolwent wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarz i rysownik, twórca obiektów, filmów i wideo, instalacji site specific. Kluczowymi tematami, które podejmuje w pracy twórczej są wątki biograficzne i antropologiczne, problematyzujące pamięć i zapomniane obrazy – miejsc, ludzi i ich historii, często odwołujące się do motywów katastroficznych i psychoanalitycznych.
Przemek Czepurko Najważniejsze to kochać
Kurator: Łukasz Dziedzic
Otwarcie: 10 września, godz. 19.00
Wystawa: 10.09 – 6.10.2021
Miejsce: Galeria Szara