Gdyby wprowadzeniem do wystawy Nikity Krzyżanowskiej mógł być jeden wiersz, byłby to utwór „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczy główną” Jana Lechonia otwierający tom poetycki „Srebrne i czarne” (1924). Śmierć i miłość – żywioły destrukcji i pożądania są tam równoważnymi źródłami fascynacji i lęku, praprzyczyną „wiecznego smutku duszy” i „wiecznej rozkoszy ciała”. Wiersz kończy się frazą „śmierć chroni od miłości, a miłość od śmierci”. Napięcie między śmiercią i miłością ma w twórczości Krzyżanowskiej nie tylko wymiar afektywny, w jej postwandalistycznej praktyce energia twórcza prowadzi do produktywnej interpretacji estetyki zniszczenia.
Wystawa „Kochanka śmierci” jest prezentacją nowych symbolistycznych obrazów Nikity Krzyżanowskiej w technice oleju i spreju na płótnie oraz realizacji fumage powstałych w przestrzeni galerii. Przyglądając się wykluczonym, zapomnianym miejskim marginesom, artystka zainteresowała się dymnymi piktogramami na sufitach klatek schodowych bloków. Charakterystyczne ślady po płomieniach zapalniczek Krzyżanowska odniosła do malarstwa sklepiennego i plafonowego najczęściej realizowanego w architekturze sakralnej. Nikita Krzyżanowska nadaje nowy kontekst wandalskiemu efektowi nudy, przenosząc metodę na realizacje inspirowane szlachetnym wielkoformatowym malarstwem. Rozkodowując rzekome profanacje, wyłania z nich nowe odmiany sacrum.
Nikita Krzyżanowska (ur.1995) artystka wizualna, malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie w 2022 roku obroniła pracę magisterską w pracowni prof. Łukasza Huculaka. Współczłonkini parareligijnej grupy artystycznej i galerii sztuki Kościół Nihilistów. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
Tytuł wystawy: Kochanka śmierci
Artysta: Nikita krzyżanowska
Otwarcie: 11.02.2023, godz. 16–19
Wystawa: 11.02.–18.03.2023
Godziny otwarcia: wt–sb 13:00–18:00
adres: ul. Bracka 23/28, Warszawa