Galeria Szara zaprasza na wieczór filmowy i dyskusję:

Morava, krásná zem / Morawy, piękna kraina – Petr Šprincl / Marie Hájková / / / Flesh&Brain
czas: 20.05.2017 / sobota / godz. 17.00
miejsce: Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, Katowice
wstęp: bezpłatny
w programie:
– pokaz filmów: Morava, krásná zem I, Morava, krásná zem II
– dyskusja z udziałem autorów i zaproszonych gości
Dyskusję poprowadzi Jakub Adamec, artysta, kurator i muzyk związany z Galerią PLATO Ostrava.

 

 

Morava, krásná zem I / Morawy, piękna kraina I
2015 | 30 ’

Eksperymentalny western-horror, którego akcja toczy się na słowackiej części Moraw, ukazuje nową perspektywę dla legendy o św Wacławie. To specyficzny esej filmowy o mitach czeskiego i morawskiego nacjonalizmu jest sarkastycznym obrazem pustych plemiennych rytuałów, które potwierdzają tożsamość narodową, jednocześnie ostro przeciwstawiając się wszystkiemu co obce. Świętość folkloru jest w filmie sabotowana poprzez wykorzystanie w warstwie wizualnej archaiczne formatów filmowych i wideo z dużą ilością błędów i wad, brudnym miksem muzyki dętej i zastosowanym kontrapunktem w komentarzach lektora.

Trailer: https://vimeo.com/112933859

Morava, krásná zem II. Zrození fašismu z ducha fašaňku
Morawy, piękna kraina II – Narodziny faszyzmu z ducha karnawału
2016 2015 | 43’13 ”
Druga część niekończącego się serialu o Morawach obrazuje jeszcze głębszą podróż w duszę tej krainy, która jest jak lekko odurzający stan delirium po łyku wina i żuciu grudek matki ziemi. Nerwowa wizualna podróż skupia się tym razem na podziemnych nurtach morawskiej tożsamości, których echa nie chciałby słyszeć nawet sam Fryderyk Nietzsche …


*****************
Petr Šprincl studiował w pracowni intermediów Václava Stratila na Brneńskim FAMU. Wspólnie Marią Hájkovą współtworzy kolektyw Flesh & Brain, który koncentruje się na produkcji projektów audiowizualnych.