wernisaż: 10.03.2017, g. 18:00
wystawa: 11.03 – 09.04.2017
Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, Katowice

Nowe instalacje i obiekty wykreowane przez Małgorzatę Szymankiewicz nawiązują, podobnie jak we wcześniejszych pracach artystki, do różnych wizualnych aspektów rzeczywistości. Negocjują z ograniczeniami swoich materialnych właściwości i naszą percepcją prowadząc bezpośrednio do asocjacji m.in. z malarską abstrakcją, z której czerpie Szymankiewicz, ale do której nie odwołuje się w dosłowny sposób. Kojarzą się bardziej z wysiłkiem, niż rekreacją i stanowią próbę pokonania dyscypliny medium, które jest zazwyczaj statyczne. Wydają się być umieszczone w nowym kontekście, a efekt przybiera formę autonomicznego studium obiektu — stworzonego na podstawie rejestracji wykonanej w pracowni artystki za pomocą jej telefonu — malarstwa odrywającego się od ścian, na tle których uparcie jest prezentowane. Są także próbą uchwycenia różnych wymiarów sytuacji zazwyczaj traktowanych jako oczywiste.
Romuald Demidenko

Małgorzata Szymankiewicz
Urodzona w 1980 roku.
Zajmuje się malarstwem i obiektem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017, 2008). Laureatka głównej nagrody w konkursie Programu Trzeciego Polskiego Radia „Talenty Trójki”, wyróżniona na Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013 i 2007, nagrodzona Medalem Młodej Sztuki 2015. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2005, Wydział Malarstwa, Wydział Edukacji Artystycznej), w 2015 roku uzyskała stopień doktora w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka w Poznaniu. Współpracuje z BWA Warszawa oraz Galerie Wagner+Partner w Berlinie.
Prace m.in. w kolekcjach Wielkopolskiego i Szczecińskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Galerii Bielskiej BWA, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Pizzuti Collection, USA, oraz w kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych.

Współpraca: BWA Warszawa
http://www.bwawarszawa.pl/

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/199237207223777/