„Widzenie peryferyjne” Macieja Cholewy będzie pierwszą wystawą Galerii SZAREJ w nowej lokalizacji przy ul. Brackiej w Warszawie.
„Gdybym chciał komuś z zagranicy opowiedzieć w języku angielskim o Warszawie, sprawa byłaby stosunkowo prosta, bo mówiłbym o City of Warsaw. Złożyło się jednak tak, że jestem mieszkańcem Radzionkowa, w stosunku do którego sformułowanie City of Radzionków wydaje się co najmniej niefortunne. W tym konkretnym wypadku zdecydowałbym się raczej na inne słowo – town, które w języku angielskim wypełnia obecną w naszej ojczystej mowie lukę w opisie mniejszych miejscowości”.
Przez kilka ostatnich lat poprzez różnego rodzaju praktyki Maciej Cholewa starał się zrozumieć, w czym tkwi fenomen małego miasta. Co kryje się za zdziwieniem, rozbawieniem, czasem lekkim grymasem na twarzy, kiedy przedstawiając się, wymawia nazwę miejscowości, którą zamieszkiwał tyle lat. Opowiadając o niej osobom spoza regionu, artysta stara się wskazać nie tylko punkt na mapie, ale również jego specyfikę, w czym pomagają mu historie i anegdoty z nim związane. Nawarstwienie takich mikronarracji doprowadziło do stworzenia pewnego rodzaju mitu, który z biegiem czasu stał się na tyle złożony, że w pewnym momencie sam zaczął domagać się weryfikacji.
Maciej Cholewa (ur. w 1991 r.) tworzy instalacje, obiekty, video. Ukończył studia magisterskie na ASP w Katowicach. Bazuje na autorskich tekstach literackich. Skupia się na tematach związanych ze społecznością lokalną, peryferiami oraz interpretacją tekstów kultury. Stosuje świadomą konfabulację i przetworzenie zasłyszanych historii oraz kontekstów. Przez większość swojego życia mieszkał w małym mieście, które traktuje jako laboratorium oraz ważne źródło odniesień i inspiracji.
Maciej Cholewa Widzenie peryferyjne
Współpraca: Jakub Gawkowski
Adres: Galeria SZARA, Bracka 23/28, WARSZAWA
Otwarcie wystawy: 29.01.2022, godz. 13–19
Czas wystawy: 29.01–19.03.2022
Godziny otwarcia: wtorek–sobota, godz. 13–18