artysta: Przemysław Jeżmirski
tytuł wystawy: Eksperymenty poznawcze bliskiego otoczenia, ułożone w kolejności alfabetycznej / wystawa porezydencyjna
kurator: Andrzej Tobis
wernisaż: godz. 18.00 / piątek / 27.09.2019
czas wystawy: 27.09-26.10.2019
miejsce: Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, Katowice
partnerzy: ASP Katowice, drukarniaraster.pl
Wystawa współfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ślaskiego.
Jak długo unosić się będzie nadmuchany helem balon? Ile czasu potrzeba na roztopienie ulubionych lodów? Dlaczego meteoryt uderzył akurat w papieża? Co kryją w sobie stoliki Ikea LACK? Po co wyrastają ósemki i czy można pieszo obejść Arktykę? Do czego służy ogromna kobieca noga?
Próby odpowiedzi na te oraz inne zagadki współczesnej rzeczywistości zawierają się w 32 eksperymentach wizualnych, stworzonych w ramach rezydencji artystycznej w Galerii Szarej. Niczym w elementarzu, każda z prac ma przypisaną literę, która porządkuje i systematyzuje treści przeprowadzanych doświadczeń. Wizualnej stronie projektu towarzyszy publikacja, stanowiąca literackie odniesienia, pogłębiające spektrum znaczeń dla wykonanych prób i stawianych pytań. Są to 32 tekstowe propozycje interpretacyjne dla działań wizualnych.
Projekt Eksperymenty poznawcze bliskiego otoczenia, ułożone w kolejności alfabetycznej to dokumentacja dążeń do uporządkowania aleatorycznej rzeczywistości, natomiast konsekwencje tych działań są zawsze dalece różne od oczekiwanych.
– Od lat próbuję uporządkować otoczenie poprzez natręctwa, stereotypowe myślenie, odruchowe działania, wykonywanie kluczowych eksperymentów po nic, odnoszenie się do urojonych autorytetów, wiarę w magię sympatyczną, ciągłe poprawianie portfolio, wciąganie brzucha przed lustrem i szereg innych dziwactw. Ulegam ułudzie, że panuję nad wszystkim wokół, wszystko wyjaśniłem i okiełznałem. To bzdura, ale potrzebuję tego jak wszyscy ludzie, którzy wariują, by nie zwariować. Dlatego też piszę o tym zjawisku stosując formę elementarza. Dlatego tworzę o tym serię prac wizualnych. Elementarz to dobry poradnik opisujący świat, zbiór, który daje ułudę logiki, zgody i porządku, budząc zaufanie tym, że wszystko w nim się zgadza, a jednocześnie nijak do siebie nie pasuje. A może elementarz ma swoją wewnętrzną logikę, która nie jest złudna, tylko w pragmatyce życia codziennego staje się po prostu niewydolna?
Czy da się podciągnąć na rękach pod sam sufit? Gdzie kryją się bóle stawów o których mowa w reklamie? O co chodzi w grze Monopoly i po co jest ruch orbitalny? Jak brudna szmata wpływa na jakość życia i dlaczego ocenzurowali hasło na literę „Ń”?
————-
Projekt „Eksperymenty poznawcze bliskiego otoczenia, ułożone w kolejności alfabetycznej” realizowany przez Przemysława Jeżmirskiego w ramach stypendium Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ślaskiego.