Instytut imaginacji
W poniedziałek o godzinie 18 w Galerii Szarej otwarto „Instytut Imaginacji”, gdzie katowicki artysta Leszek Lewandowski poddaje próbie nasze postrzeganie rzeczywistości.
Wystawa ta jest niecodzienna, obiekty Lewandowskiego wyrastające z tradycji sztuki op-art, sztuki kinetycznej, abstrakcji geometrycznej, są wyjątkowym mariażem sztuki i nauki. Eksplorują wiedzę z zakresu optyki, niedoskonałość naszego wzroku. Warto poświęci chwilę i wejść w interakcję z każdą z prac aby zbadać tajemnice, które zgotował nam Leszek Lewandowski. „Imaginoskop” to instalacja świetlna w zaciemnionym pomieszczeniu gdzie wyświetlana jest jednostajnie wirująca spirala. Według wskazówek artysty, siadając na ustawionej w pomieszczeniu kanapie i skupiając wzrok w centrum możemy ulec wyjątkowym złudzeniom (polecam!).
Sztuka Lewandowskiego poza dobrą zabawą niesie jednocześnie, w kontekście naszej współczesności, gdzie kontakty międzyludzkie, informacja, codzienność tak mocno zostały zdominowane przez technikę, myśl o której powinniśmy pamiętać: Nie wszystko jest takie jakie nam się jawi!
Zapraszamy więc razem z Leszkiem Lewandowskim do odwiedzenia Instytutu Imaginacji.
tekst: Łukasz Dziedzic

->+więcej

Leszek Lewandowski, urodzony w 1960 roku w Świerklańcu. Absolwent katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem obronił w 1988 roku. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2011). Obecnie wykładowca Intermediów na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Galerii Arsenał w Białymstoku, Szczecińskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Galerii Labirynt w Lublinie, Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Art Centrum w Czeskim Krumlowie, Anya Tish Gallery w Houston w USA oraz w kolekcjach prywatnych. Autor ok. 35 wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Oprócz działalności artystycznej zajmuje się też promocją sztuki i animacją życia kulturalnego, prowadząc m.in. Galerię Kronika w Bytomiu (1992-1998), galerię Sektor 1 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach (1998-2012). Obecnie Galeria Sektor I działa w CK Teatr Sztuk w Jaworznie – Leszek Lewandowski prowadzi ją wspólnie z Moniką Lewandowską.

-mniej

wróć do > Archiwum Szarej 2002-2020
wróć do > wystawy 2005

Leszek Lewandowski„Instytut imaginacji”
kurator: Łukasz Dziedzic
wernisaż: 24.01.2005
wystawa: 24.01-12.02.2005