Elena Subach i Viacheslav Poliakov / Heroic Trip

Gościnnie: Alexandr Zhukovsky
Kurator: Andrzej Tobis

Data: 21.06. – 03.08.2019
Wernisaż: 21.06 / g. 18.00
Koncert: DMKHV [Szymon Szewczyk] / eksperymentalna elektronika
Miejsce wystawy: Galeria Szara, Katowice, ul. Misjonarzy Oblatów 4
organizator: Fundacja Galeria Szara
partnerzy: Urząd Miasta Katowice, Tauron Nowa Muzyka Katowice, drukarniaraster.pl

Wystawa jest imprezą towarzyszącą festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta w Katowicach

 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Opis wystawy:
Elena Subach i Viacheslav Poliakov to ukraiński duet artystyczny. Podróżują i pracują razem. W 2018 roku spędzili kilka miesięcy w Katowicach, zbierając materiał do nowych prac. Na wystawie w galerii Szara zobaczymy elementy sfotografowane w Polsce, mieszające się z tymi wypreparowanymi z ukraińskiej rzeczywistości – przemysłowego Chersonu i Czerwonogrodu – rodzinnych miast artystów.
Autorska metoda duetu Subach-Poliakov przenosi prozę na poziom psychodelicznej wizji, która jednak nigdy nie może oderwać się od świata zbudowanego z polskich/ukraińskich opon, błota, rdzy, plastiku. Nie będzie to więc wystawa o ucieczce od rzeczywistości. Ale nie będzie to też wystawa etnograficzna o Ukrainie czy Polsce.

Jak mówią sami autorzy:
Gdy rzeczywistość staje się zbyt nudna lub okrutna by na nią patrzeć, ludzie zmieniają ją w opowieść. W legendach problemy stają się przygodami, dramaty nabierają afirmatywnej mocy tworzenia tożsamości miast i narodów. Historyk i antropolog Leo Klejn uważa, że w eposie heroicznym obserwuje się chorobliwy pociąg do porażek własnego narodu. W eposie, porażki mogą zostać psychologicznie pokonane, przemienione w zwycięstwa. Cherson i Czerwonogród to nasz epos.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Alexandr Zhukovsky
Ojciec Alexandra był fotografem, który podróżował po czarnomorskich kurortach ze swoim wielbłądem i dwiema małpami zarabiając na życie robieniem zdjęć turystom. Zimą zwierzęta te mieszkały w domu Zhukovskiego. Dom ten był zawsze wypełniony dekoracjami, które ojciec wykorzystywał w zdjęciach – ogromne nadmuchiwane delfiny, słonie, palmy itp.
Po rozwodzie rodziców Zhuk zamieszkał z babcią i nianią kuternogą. Jego dziecięca miłość do rysowania szybko ustąpiła miejsca zamiłowaniu do dziewcząt, alkoholu i innym „zabawnym sposobom spędzania czasu”. Zabawa zakończyła się 2 latami więzienia za kradzież. W więzieniu Alexandr wraca do rysowania i postanawia uczynić sztukę głównym celem swojego życia.

==============================

DMKHV
DMKHV to eksperymentalny projekt elektroniczny Szymona Szewczyka poskładany z sampli, syntezy, szumów, odpadów, transowych rytmów i przypadków.
https://soundcloud.com/dmkhv
Szymon Szewczyk (ur. 1989 r.) Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zakłócenia, błędy, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie. Jego prace pokazywane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA w Katowicach oraz w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 2016.