Prezentujemy najnowszy projekt sieciowy Dariusza Fodczuka zrealizowany we współpracy z Galerią Szarą.

DARIUSZ FODCZUK „Praca u podstaw”

http://galeriaszara.pl/praca_u_podstaw/

„Praca u Podstaw” to praca badawcza, w której staram się wskazać na zmianę idącą w przeciwnym kierunku. Chcę poddać analizie wpływy, jakie wywierają na sztukę gwałtownie zmieniające się warunki życia.
Celem „Pracy u podstaw” jest twórczy namysł nad kształtowaniem się nowych postaw i form wypowiedzi artystycznej w obliczu epidemii, klęsk żywiołowych, transformacji ekonomicznych, represji i konfliktów zbrojnych.
„Praca u podstaw” to ujęty na kształt chmury, zbiór materiałów wideo ułożonych w hipertekstualnym porządku. Są to wypowiedzi, i performatywne gesty artystów, kuratorów oraz teoretyków, którzy w swojej praktyce poddają refleksji zmieniające się warunki pracy.
Interfejs pozwala widzowi na konstruowanie własnego wideoeseju rezonującego z jego własną wrażliwością i odpowiadający jego zainteresowaniom.

Bohaterami i bohaterkami spotkań są osoby zmagające się koszmarem wojny (Yura Biley, Open Group, Ukraina), kolonializmem (np. Mideo M. Cruz Filipiny, Kai Lam Singapur) fundamentalizmem religijnym (Fatimah Jawdat, Irak), neoliberalizmem (Jiri Suruvka, Czechy, Piotr Ratajczak, Polska, Joanna Rzepka-Dziedzic, Polska), kapitalizmem (Shannon Cochrane, Kanada , Patrick KlingenSchmitt, Niemcy), represjami czy totalitaryzmem (Uladzimir Pazniak, Białoruś).