Przebudzono nas, a przebudzenie to nie było przyjemne. Trochę jak łomot pięści w drzwi o poranku, zamiast spodziewanego muśnięcia ust w ucho i szeptu zaproszenia do dalszej zabawy, tym razem na jawie. Wyrwani z ciepłych pieleszy i marzeń sennych stanęliśmy na równe nogi i panicznie rozglądamy się na boki, bo nic nie wygląda tak jak przed chwilą, a zaraz za rogiem czai się zagrożenie. Powrotu już nie ma, ale wspomnień nikt nam nie odbierze, a marzenia o szczęśliwym życiu w krainie głupców możemy podarować sobie sami.
Wystawa Achtelik i Falkus to zaproszenie do świata przebudzonych, którzy/re z zalepionymi śpiochami oczami rozglądają się lękliwie za ścieżką powrotną do utraconej sennej krainy, by jak najszybciej uciec przed nową dla nich i niezbyt przyjemną rzeczywistością.
Lena Achtelik (ur. 1989 r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz historii na Uniwersytecie Śląskim. Mieszka i pracuje w Katowicach. Zajmuje się malarstwem i książką artystyczną, tworzy obiekty. Głównym polem jej działań są zagadnienia związane z dziedziną tanatologii oraz obszarami pamięci kulturowej i historii symboli.
Monika Falkus (ur. 1993 r.) – absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim. Zajmuje się malarstwem olejnym, tworzy instalacje i prace wideo. Penetruje tematy miłości, kobiecej natury związanej z intymnością oraz seksualnością. W swoich działaniach sięga do tradycji, baśni i osobistych wspomnień. Wierzy, że nastroje mają kolory.
tytuł wystawy: I’ve Been Living in a Fool’s Paradise
autorki: Lena Achtelik, Monika Falkus
kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic
daty wystawy: 30.09–03.10.2021
adres wystawy w trakcie WGW:
Galeria Prześwit
ul. Freta 39
00-227 Warszawa
czynne:
czw.–niedz. 11–19
Wydarzenie odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2021.

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice

Współpraca: Fundacja Projekt Jeden, Galeria Prześwit, CSW Kronika
Partnerzy: Winsor & Newton, drukarniaraster.pl
Mecenas projektu: ZAiKS (projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości)