Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy
studentek i studentów
Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.
Tytuł wystawy: Deadline – wystawa o dorosłości
Otwarcie wystawy: 16.10.2020, piątek, godz. 17.00-20.00
Wystawa: 16.10-6.11.2020
Miejsce: Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, Katowice
www.galeriaszara.pl
Artystki i artysta: Aleksandra Demianiuk, Ada Faba, Natalia Keller, Agata Knapik, Sandra Majewska, Gabriela Matuszewska, Jakub Padula, Claudine Pisarek, Maria Plucińska, Aleksandra Rajnisz-Podlaska
Koordynacja projektu: Joanna Rzepka-Dziedzic, Dariusz Fodczuk
współpraca: Łukasz Dziedzic, Katarzyna Bogucka
Tekst do wystawy: Ada Faba
Identyfikacja wizualna: Kuba Padula
Organizatorzy: Fundacja Galeria Szara, ASP w Katowicach, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów, Akademia Sztuki w Szczecinie,
Partnerzy: Galeria Próżnia, drukarniaraster.pl
Deadline:
To ostatni moment aby stawić czoła odpowiedzialności. Dojrzałość jest czymś na wczoraj. Zawsze nieprzygotowani i (nie)zawsze gotowi na odrobienie życiowych lekcji. Prędzej czy później każdy w jakimś stopniu pozna znaczenie tego słowa i będzie musiał się z nim zmierzyć. Już od wczesnych lat wisi ono nad nami jak miecz przeznaczenia, przed którym nie ma ucieczki, choć można próbować robić uniki.
Dojrzałość może wydawać się nieosiągalna z tej emocjonalnej strony, natomiast jest czymś nieuchronnym, bywa, że zadziewa się sama. Temat szeroki jak rzeka, w której rwący strumień lepiej nie wchodzić. Rodzimy się, dorastamy i pozornie przekraczamy kolejne progi, które mają potwierdzać nasze przygotowanie do dorosłego życia. Czym ono jest? Czy to dowód osobisty? Świadectwo maturalne? Czy niezależność finansowa?
Dojrzali wydają się być dorośli, którzy nas wychowują. Z jeszcze większym doświadczeniem życiowym kojarzą się siwe włosy. Właśnie z tym kojarzy nam się dojrzałość – z trudnościami i zmaganiami – a my przecież wciąż powtarzamy sobie “Jeszcze mam czas”. Czemu dorosłość nie nasuwa skojarzeń z wolnością, z możliwością decydowania o własnym dobru czy umiejętnością wczucia się w emocje drugiego człowieka? Na to pytanie, a także wiele innych nurtujących dorosłych i tych, którzy do niedawna cieszyli się beztroską, jasnej odpowiedzi nie ma. Zapraszamy więc do poszukiwań własnych refleksji przy wizualizacjach tego zagadnienia przez młodych artystów.
Na wystawie będzie można spodziewać się ataku zombie, kontemplować przy fontannie kontroli własnych emocji, udać się w podróż na Bałkany, wykonać test ciążowy, czy też zbudować dom.
Aleksandra Demianiuk – ur. w 1998 r., studentka Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku Sztuka Mediów i Animacja, a także Malarstwo. Najchętniej pracuje z obiektem, a jej ulubioną tematyką jest queer. Współtworzy Galerię Próżnia. Jej prace były pokazywane m.in. w BWA Bielsko Biała czy MOS w Gorzowie Wielkopolskim.
Ada Faba – ur. 1996 r., studentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni Andrzeja Tobisa. W swojej twórczości obieram drogę podróży po świecie wewnętrznym, ponieważ jest odzwierciedleniem tego, co na zewnątrz.
Natalia Keller – ur. 1994 r. w Szczecinie, studentka malarstwa na Akademii Sztuki. Na co dzień pracuje z przestrzenią i wszelkiego rodzaju materią. Stara się odkrywać to, co niewidoczne współpracując z miękkimi materiałami. Wgłębiając się w fakturę materii stara się przedstawiać świat z własnej perspektywy. Wielbicielka pracy z wielkoformatowymi obrazami. Dopełnieniem jej artystycznych zainteresowań jest fotografia.
Agata Knapik – ur. 1994 r. w Piekarach Śląskich, studentka Grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się przede wszystkim książką artystyczną, rysuje, maluje i tworzy wideo. Inspiracje znajduje na krańcach internetu i portalach plotkarskich. Sztukę traktuje z przymrużeniem oka.
Sandra Majewska – ur. 10.02.1996 r., studentka malarstwa II stopnia Akademii Sztuki w Szczecinie. W swojej twórczości posługuje się gestem i intuicją. Ceni minimalizm i przenosi go nie tylko na prace malarskie, ale także na formy przestrzenne.
Gabriela Matuszewska – ur. 1997 r. w Szczecinie, ukończyła licencjat z malarstwa z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w pracowni prof. Dr hab. K.Kuskowskiego i prof. Dr hab. W. Łazarczyka na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się głównie instalacją, performancem i malarstwem. W swoich pracach zwykle dotyka pojęcia błędu, zagubienia w przestrzeni i jej względności oraz relacji między wewnątrz a zewnątrz.
Jakub Padula – ur. 1997 r. w Siemianowicach Śl., student Grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.Tworzy instalacje, obiekty, grafiki i video. Jego realizacje sytuują się wokół zagadnienia przedmiotu i jego relacji z człowiekiem we współczesnym świecie. W swoich pracach często stosuje repetycję i przedmioty pozbawione już swoich funkcji.
Claudine Pisarek – ur. 1995 r. w Tychach, jeszcze przez miesiąc studentka malarstwa na katowickiej ASP. Malarka, fotografka, wędrowczyni. Entuzjastka niemieckiego znaku jakości. Zajmuje się pamięcią społeczną i niekonwencjonalnym folklorem lokalnym. Niespełniona performerka. Stawia pomniki wybranym fragmentom rzeczywistości.
Maria Plucińska – urodzona w 1997 r. jest studentką filmu eksperymentalnego na Akademii Sztuki w Szczecinie. W swoich działaniach zajmuje się głównie video oraz pracą z obiektem. Jej prace można było oglądać m.in. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz podczas Videonews’a. Inspirują ją sytuacje społeczne oraz relikty przeszłości.
Aleksandra Rajnisz-Podlaska – ur. 1994 w Mikołowie. Studentka Malarstwa na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się głównie malarstwem, fotografią oraz wideo. Jest uważną obserwatorką najbliższego otoczenia. Interesują ją rzeczy i sytuacje, na które zwykle nie zwraca się nadmiernej uwagi.