Niewczesne Spotkania vol.4 / Ciężar Ciała
wernisaż: 18.04.2018 / 19.00
wystawa: 18-22.04.2018
miejsce:
Obrońców Stalingradu 17 (Bałuki 17), Szczecin

Artystki/artyści: Katarzyna Bogucka, Karolina Konopka, Agata Pawlik, Mikołaj Szpaczyński, Adrian Zert
Kurator: Mikołaj Szpaczyński
Koordynacja i organizacja: Joanna Rzepka-Dziedzic / Galeria Szara
Partnerzy: ASP Katowice, WMiNM AS Szczecin

Życie człowieka opiera się na zaspokajaniu cielesnych potrzeb. Jednak człowiek od tysiącleci stara się przekonać siebie samego, że jest czymś więcej niż ciałem. Cywilizacja, kultura i religie wyznaczają wyższe cele, które powinno się osiągać. Aby to zrobić, konieczne jest przekraczanie cielesności. Albert Camus napisał „Człowiek jest jedynym stworzeniem, które nie zgadza się być tym, kim jest.” Może nie każdy się zgodzi z tym cytatem, z pewnością jednak istnieje odwieczny konflikt pomiędzy ciałem a umysłem, czy jak kto woli, duchem, i może to jest główny powód ludzkiego cierpienia.

Na wystawie „Ciężar Ciała” pięć artystek i artystów z ASP w Katowicach zaprezentuje specyficzne autoportrety, za pomocą których zmierzą się z własnymi lękami, problemami i pragnieniami. Przestrzeń Obrońców Stalingradu 17 stanie się miejscem odprawiania prywatnych rytuałów, manifestów ciała osadzonych we współczesności, oraz materializacji zakłóceń psychofizycznych. Wszystkie wątki będą splatać się w psychodeliczny labirynt pokoleniowych problemów egzystencjalnych.

 

Artystki / Artyści:

Katarzyna Bogucka – ur. w 1994r. Studentka III roku malarstwa na ASP w Katowicach, w pracowni Andrzeja Tobisa i Dominiki Kowyni. Usiłuje zajmować się głównie malarstwem i obiektami znalezionymi. Autorka wystawy Znalezione przedmioty dekoracyjno-totemiczne w Galerii Wąskiej (2017). Brała udział w wystawie zbiorowej Przejrzystość Rzeczy w Galerii Działań w Warszawie (2018). Wrażliwa buntowniczka, amatorka rzeczy znalezionych.

Karolina Konopka – ur. w 1995r. Studentka III roku malarstwa na ASP w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Interesuje ją zagadnienie kultury masowej, konsumpcjonizm, kondycja współczesnego człowieka, obrzędy, tradycje i rytuały zakorzenione w polskiej kulturze. Brała udział w międzynarodowych warsztatach Portret Intymny na Ukrainie (2016). Projekt zakończony podwójną wystawą we Lwowie oraz Rzeszowie. Wyróżniona na Międzynarodowych Warsztatach Wyższych Uczelni Artystycznych w Górkach Wielkich (2017). Uczestniczka wystaw: JAK JEST?, Galeria Labirynt (2017); Przejrzystość Rzeczy, Galeria Działań, Warszawa (2018).

Agata Pawlik – ur. w 1993r. Studentka IV roku malarstwa na ASP w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Porusza się w temacie złożoności ludzkiej psychiki – jej zaburzeń, chorób oraz sposobów postrzegania ich przez społeczeństwo. Brała udział w wystawach zbiorowych: Kalendarz niepokoju, Galeria StrefArt, Tychy (2018); Przejrzystość rzeczy, Galeria Działań, Warszawa (2018); Protokół rozbieżności, Galeria Miasta Ogrodów, Katowice (2018). Finalistka konkursów: Nowa Awangarda 2018, Studencki Obraz Roku 2017 oraz Figurama16.

Mikołaj Szpaczyński – ur. w 1989r. Studiował malarstwo na ASP w Katowicach, w pracowni Andrzeja Tobisa i Dominiki Kowyni, uzyskując dyplom w 2017r. Malarz, autor filmów i obiektów. Laureat wyróżnienia w konkursie Młode Wilki 2016. Autor wystaw indywidualnych: O rzut kamieniem, Galeria Dwie Lewe Ręce, Katowice (2013); Wszystkie drogi wychodzą bokiem, Rondo Sztuki, Katowice (2015); Uziemienie, Galeria Szara, Katowice (2017). Brał udział w wystawach zbiorowych: Mocne stąpanie po ziemi, BWA Katowice, BWA Tarnów (2015); Palec w oku, Galeria Działań, Warszawa (2015); Widmo, BWA Katowice (2016); No Problem, Galeria Potencja, Kraków (2017)

Adrian Zert – ur. w 1994r. Student III roku malarstwa w pracowni Ireneusza Walczaka. W swojej twórczości próbuje zmaterializować niematerialne. Tematy, które najczęściej porusza, są osobistymi opowieściami i oscylują pomiędzy życiem emocjonalno-duchowym a zewnętrznym. Finalista konkursu Młode Wilki 2016. Laureat I nagrody w konkursie Studencki Obraz Roku 2017 organizowanym przez ASP w Katowicach oraz II nagrody za plakat w konkursie promującym kulturę skandynawską Nordalicus 2017