Zatopieni w banale – owładnięci fetyszem.
Zatopieni bez reszty w codzienności, nie potrafimy dostrzec ulotnych chwil, drobiazgów tworzących skarbnicę najbardziej lekceważonej wiedzy. Rzeczy egzoteryczne – niezwykłe słowo, które sugeruje głębię i rozległość tego co powszednie.
Wystawa „banał/fetysz” odbywająca się w Galerii „Szara”, stanowi próbę gry z rzeczywistością, w której z coraz większą mocą objawiają się obydwa pojęcia. Jest też grą pomiędzy wypowiedziami młodych artystów (studentów filii UŚ w Cieszynie).
W pracy „Balkony” Barbary Głydy zagłębiamy się w świat przytłaczających blokowisk, które artystka stara się odkryć dla nas na nowo, uzmysłowić, iż w każdym z „maleńkich pudełek” żyją ludzie przepełnieni namiętnościami.

->+więcej

Problem odnalezienia własnej tożsamości w otaczającej nas masie jest tematem pracy Katarzyny Krzyważni. Fotografie tłumu przetaczającego się codziennie przez nasze ulice poddawane są wywabianiu, aby odnaleźć naszą subtelną tożsamość.
Poszukiwaniem zajmuje się też Marcin Pietruszka, lecz na zupełnie innym polu. „Detale, albo niech sczezną japońscy turyści” to slide show, na który składa się seria zdjęć z wycieczki po Cieszynie i Czeskim Cieszynie, ukazująca piękno banalnych fragmentów otaczającej nas rzeczywistości.
Minimalną i subtelną realizacją jest „Modlitwa” Anny Osińskiej, to co z pozoru jest prawie niezauważalne, nic nie znaczące często jest drogą do odnalezienia INNEGO. Nic nie jest takim jakim się nam jawi…
Problemu tożsamości człowieka, uwodzonego przez rzeczy w czasach konsumpcji dotyka „New – ikonostas” Łukasza Dziedzica. Jesteśmy otoczeni przez rzeczy, nieskończoną ilość ich kombinacji, które oferują nam „wolność”, są dla nas relikwiami. Jak często próbujemy z naszych telefonów komórkowych zadzwonić do Boga?
Paulina Poczęta prezentuje nam panoptikum pozornie banalnych, pluszowych zabawek. Gdy jednak przyjrzymy się każdej z nich uważniej, będziemy mogli dostrzec jak duży ładunek emocji posiadają. Czasami niemal dramatyczne postaci na naszych oczach zaczynają żyć własnym życiem.
Każdy z obrazków Rafała Żura jest jak maleńki fetysz, bibelot, przenosi nas w świat śmiesznych, kiczowatych zwierzątek do momentu, w którym zaczynamy czuć, że coś jest nie tak. Nagle dostrzegamy pewne „atrybuty”, sytuacje, które poprzez zmianę kontekstu działają mocniej. Ujawniają te części naszej rzeczywistości, o których mówić zwykle nie chcemy…
Polifonia głosów uczestników wystawy składa się na wieloaspektowy obraz problemu, gdzie banał i fetysz ujawnia się za każdym razem w zupełnie odmiennym i nieoczekiwanym momencie. Pytanie jest tylko jedno, czy teraz rzeczywiście będziemy dostrzegać więcej…?
tekst: Łukasz Dziedzic

-mniej

wróć do > Archiwum Szarej 2002-2020
wróć do > wystawy 2004

„Banał/Festysz”
artystki i artyści: Barbara Głyda, Łukasz Dziedzic, Katarzyna Krzyważnia, Anna Osińska, Marcin Pietruszka, Paulina Poczęta, Rafał Żur
kuratorowanie: Barbara Głyda, Łukasz Dziedzic
wernisaż: 09.06.2004, godz. 19.00
wystawa: 09.06-27.06.2004