DROGA KRZYŻOWA | Marta Milewska
Zbudowałam serię zdjęć, prosząc o udział w projekcie przypadkowo napotykane na ulicy osoby. Osoby te wcielają się w role uczestników kolejnych stacji Męki Pańskiej. Cykl „Droga krzyżowa” podejmuje jeden z najbardziej twórczych tematów religijnych w historii sztuki. Temat sakralny, występujący niejako poza czasem, został tu sprowadzony do bardzo codziennych, wręcz paradokumentalnych warunków. Fotografia na granicy dokumentu i inscenizacji uświęca codzienność, ale i przełamuje granice pozaczasowego statusu tematu sakralnego.

->+więcej

Zależało mi na pokazaniu ważnego motywu religijnego, jednego z fundamentu wiary w kontekście teraźniejszości. To zestawianie może w pierwszym momencie wydać się szokujące, jego celem jest jednak pokazanie jak bardzo ponadczasowym jest temat drogi krzyżowej.
Naturalizm i brak estetyzacji w doborze modeli, jak i miejsc oraz czarno-biała „dokumentalna” technika, ma na celu przełamanie utożsamiania wartości religijnych z estetyzacją motywu.
Droga krzyżowa to nie tylko temat religijny, ale i metafora, która obecna jest także w świeckiej świadomości. Obok osób wierzących w pracy występują osoby wątpiące i niewierzące, w doborze modeli nie kierowałam się bowiem ich deklaracją wiary. Przypadkowy dobór „aktorów” powoduje że cykl zyskuje walory socjologiczne pokazuje zwykłych w scenerii ulicy. Należy podkreślić, że wielu z nich to ludzie bezdomni, dla których ulice miasta to jedyne środowisko życia. Wybór ulic miejskich jako tła cyklu jest świadomym nawiązaniem do sakralnego motywu drogi krzyżowej, ale przede wszystkim próbą osadzenia tematu w codzienności miasta i jego prawdziwych bohaterów.
Marta Milewska ur. 08.05.1979
absolwentka poznańskiej ASP;
zajmuje się fotografią i malarstwem sztalugowym
obecnie mieszka i pracuje w Warszawie

-mniej

wróć do > Archiwum Szarej 2002-2020
wróć do > wystawy 2005

Marta Milewska „Droga krzyżowa”

wernisaż: 09.05.2005
wystawa: 09.05-29.05.2005