2.09.2017 / sobota / 19.00-2.00
Kato Zwei (tarasy Spodka) / Katowice
wstęp bezpłatny

Artyści:
Robert Piernikowski, Iron Noir, Czarny Latawiec, I Love 69 Popgeju [CZ], Piča z hoven [CZ], The Amators [Agnieszka Obszańska/Łukasz Dziedzic] (dj set), dj Mazubar, dj Heller, vj Wojtek M, vj Joska, vj Olila

 

1 – pierwszy rok w Katowicach
15 – piętnaście lat galerii
40 – czterdziestka kuratora
Sprzężenie w czasie tych trzech okazji to mocny powód do wspólnego świętowania!

 

We wrześniu tego roku minie 15 lat od kiedy założona w Cieszynie Galeria Szara, działa na artystycznej mapie Polski, jako niezależna, niekomercyjna instytucja kultury. W 2016 roku przeniosła siedzibę z Cieszyna do Katowic, tym samym otwierając nowy rozdział w swojej historii.

 

Od 2002 roku w Szarej zostało zrealizowanych ponad 150 wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz mnóstwo wydarzeń interdyscyplinarnych. Przez te 15 lat galeria gościła ponad 500 artystek i artystów oraz niezliczoną ilość przedstawicielek i przedstawicieli świata sztuki głównie z Polski i Czech ale też innych krajów. Przy okazji działań artystycznych nawiązano wiele ciekawych i twórczych znajomości, partnerstw, współpracy i przyjaźni. Śmiało można powiedzieć, że Szara po kilkunastu latach istnienia dzięki staraniom, ciężkiej pracy i wsparciu wielu osób stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie kraju.

 

W Galerii od lat silnie eksplorowane są działania i zjawiska z pogranicza przestrzeni sztuk wizualnych i muzyki. Gdy w 2008 roku powstaje Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej przejmująca formalną opiekę nad galerią, wydane zostaje pierwsze międzynarodowe wydawnictwo multimedialne ”Strefa / Zona / Zone AV”, jednocześnie organizowane są (pierwsze z wielu) trangraniczne warsztaty audiowizualne dla młodzieży i dorosłych z Polski oraz Czech. Z biegiem czasu wokół Szarej zbiera się grupa entuzjastów, organizowane są kolejne warsztaty, koncerty, wydawane są płyty. Na bazie doświadczeń zapoczątkowanych projektem “Strefa AV”, budowane są następne projekty (m.in. Exterritory, Mediacje, Akademia AV), powstają kolektywy (Podaj Kabel), a kolejne pokolenia młodych artystów „zarażone” bakcylem AV idą podbijać świat (to tu “pierwsze kroki” stawia Zamilska).

Z roku na rok intensywnie rozwija się współpraca z Mik Musik! owocując koncertami, wydawnictwami, czy projektami muzycznymi jak Iron Noir, John Lake, Lugozi. Powstaje mikrolabel Galerii Szara, w ramach którego produkowane są płyty CD, DVD oraz wydawnictwa online jak „Sanatorium Melancholia”, Exterritory 1, 2, 3, John Lake „Sun Worshipers” i inne.

 

15 urodziny i 1 rocznica otwarcia Szarej w Katowicach oraz bądź co bądź 40-stka jej kuratora – Łukasza Dziedzica (muzyka, wydawcy, organizatora wydarzeń muzycznych) to świetna okazja do spotkania i wspólnego świętowania w gronie osób, które współtworzyły działania Galerii Szara oraz wspierały i kibicowały jej przez te wszystkie lata.

 

Ważne jest również miejsce urodzinowego spotkania, czyli tarasy Spodka – ikony Katowic, a dokładnie plenerowa przestrzeń działań kulturalnych – KatoZwei. To miejsce to również katowicka Strefa Kultury oraz Koszutka, czyli dzielnica, w której od roku działa Galeria Szara.

 

Organizatorom zależało na tym aby w ciągu tego jednego wyjątkowego wieczoru zaprezentować jak najwięcej i jak najlepiej, dlatego artyści połączą swoje siły i wystąpią w kolaboracjach. Skonfrontujemy opętańczy taneczny rytm Czarnego Latawca z mrokiem i siłą brzmienia Iron Noir, ekscentryczną energię I Love 69 Popgeju z zimnym psychodelicznym elektro Piča z hoven oraz nieskrępowany, wysublimowany rytm Agnieszki Obszańskiej z dziwacznym eklektyzmem Łukasza Dziedzica. A na dokładkę Robert Piernikowski pokaże nam jak wygląda ogień i dym.

Na urodzinowej imprezie nie może również zabraknąć osób, które rozwijały się artystycznie w Szarej i współtworzą jej historię od wielu lat jak m.in. dj Mazubar, dj Heller, vj Wojtek M, vj Joska, vj Olila.

Zapraszamy!