Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy studentek i studentów wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie:
CIAŁO OBCE

wernisaż: 27.04.2018 / 19.00
wystawa: 28-5.05.2018
miejsce:
Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, Katowice

Artystki/artyści: Jan Baszak, Hanna Kaszewska, Marcin Łaszczewski, Patrycja Migiel, Maryna Sakowska, Magdalena Wawrzyniak
Kuratorka: Hanna Kaszewska
Partnerzy: ASP w Katowicach, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów, Akademia Sztuki w Szczecinie, Obrońców Stalingradu 17

Ciało umożliwia nam poznawanie świata. Badanie otaczającej nas rzeczywistości. Zgłębianie relacji pomiędzy ciałem własnym a innymi ciałami. Eksplorowanie związków z innymi ludźmi i przedmiotami. Fakt, że nasze ciało należy do nas nie powinno podlegać dyskusji. Mimo to pozostaje ono zaplątane w konteksty historyczne, społeczne, kulturowe. Jego obraz zostaje wypaczony. Przestaje być stałą właściwością danego człowieka, ale podlega manipulacjom. Zmienia się.
Przekształcenia mogę też być skutkiem różnego rodzaju ingerencji – zamierzonych lub przypadkowych, wymuszonych lub dobrowolnych. Granice pomiędzy tym, co naturalne, a tym, co syntetyczne wydają się coraz bardziej płynne. Odrzucamy części siebie i spoglądamy na nie z obrzydzeniem. Asymilujemy elementy nowe i identyfikujemy się z tym, co sztuczne.
Ciało podlega redefinicji.
Artyści biorący udział w wystawie odnoszą się do ciała i związanych z nim problemów, zarówno tych uwarunkowanych kulturowo, jak i tych o mniej oczywistym pochodzeniu. Jednym z wątków przewodnich jest kwestia identyfikacji – lub jej braku – z własną fizycznością. Wybrane na wystawę prace nie oferują gotowych odpowiedzi, ale tworzą pole do dyskusji na temat cielesności człowieka.

***

Jan Baszak (1994) – absolwent Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w pracowni prof. dr. hab. Marcina Berdyszaka. Obecnie student na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się instalacją, rysunkiem, tworzy obiekty. Od 2016 roku jest członkiem i założycielem duetu artystycznego Jaś i Małgosia. W 2017 grupa koncertowała z swoją debiutancką piosenką w poznańskim skłocie Rozbrat.

Hanna Kaszewska (1989) – absolwentka Psychologii oraz Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Obecnie studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Posługuje się różnymi mediami. Prace jej autorstwa można było oglądać w Galerii Schody w Warszawie, Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Finalistka 12. edycji festiwalu inSPIRACJE, festiwalu Młode Wilki 2017 oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM 2018. W swoich pracach podejmuje tematykę zdrowia psychicznego, polityki oraz istotnych dla niej problemów społecznych. Sztukę traktuje też jako formę autoterapii i narzędzie poznawania świata.

Marcin Łaszczewski (1994) – absolwent Komunikacji Międzykulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Niedoszły historyk sztuki. Obecnie student Multimediów na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Posługuje się szczególnie malarstwem i fotografią. Urodził się nad morzem.

Patrycja Migiel (1993) – absolwentka multimediów na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.Jej Prace były pokazywane m.in. na : Przeglądzie Sztuki Video „Videonews” (Lublin 2014), European Film Festival (Szczecin 2015), Kongresie Kobiet (Wrocław 2017). Głównymi tematami zainteresowań artystki jest sztuka krytyczna oraz tematy mocno związane z kontekstem miejsca i społeczności. Czynnie bierze udział w różnych projektach krajowych, jaki i międzynarodowych takich jak festiwal Młode Wilki (2015/17) czy projekt TICASS – Technologie obrazowania w komunikacji, sztuce i naukach społecznych (2016). W czerwcu 2018 roku broni tytuł magisterski, lubi koty i szparagi.

Maryna Sakowska (1992) aktualnie mieszka w Szczecinie i studiuje na Akademii Sztuki na kierunku Multimedia, na stopniu magisterskim. Jej twórczość cechuje namysł nad materialną stroną rzeczywistości i relacjami, jakie łączą nas z przedmiotami. Korzysta z różnych mediów, tworzy obiekty, obrazy oraz sytuacje, a także pracuje z tekstem. W czerwcu 2017 obroniła dyplom magisterski zrealizowany w pracowni malarstwa Dominika Lejmana na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej prace pojawiały się między innymi na wystawach w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie oraz Berlinie. Jest finalistką konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2017) oraz laureatką konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszą magisterską pracę teoretyczną obronioną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2017). Od niedawna prowadzi galerię Próżnia powstałą przy Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. ​

Magdalena Wawrzyniak (1984) – studentka II roku Projektowania Produktu na kierunku Wzornictwo w Akademii Sztuki w Szczecinie.