MICHAŁ ŁUCZAK

(ur. 1983 r.) Fotograf, artysta wizualny, kurator. Pracuje głównie z fotografią i video. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi roczny warsztat fotografii dokumentalnej Program Mentorski Sputnik Photos oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W ostatnich latach skupia się na skomplikowanej i interesownej relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym i swym najbliższym otoczeniem. Nie szuka daleko, jego najnowsze prace koncentrują się na lokalnych problemach, które mogą być również postrzegane uniwersalnie: konsekwencje przemysłu węglowego czy gospodarcze traktowanie lasów.

+więcej

Jest autorem książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca/Elementarz (wraz z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (wraz z Filipem Springerem, 2016).

Jego fotografie wyróżniano w takich konkursach, jak Magnum Expression Award, Mio Photo Award oraz Fotograficzna Publikacja Roku. Stypendysta MKiDN oraz programu Młoda Polska. Ze Sputnik Photos wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie; Galeria Sztuki Arsenał w Białymstoku; Günter Grass Gallery w Gdańsku; Mai Mano House w Budapeszcie; Fotodok w Utrechcie. Autor wystaw indywidualnych m.in. w Galeria RE – MOCAK w Krakowie; Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach; Galeria Miejsce przy miejscu we Wrocławiu i Muzeum Śląskim w Katowicach.

Jego prace znalazły się w kolekcjach Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Miejskiego w Tychach.

-mniej