Magdalena Kieszniewska / Nie jestem już osobą

kurator: Krzysztof Dobrowolski
projekty graficzne: Mateusz Kokot

Wernisaż: 13.03, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 13.03. – 4.04.2020

Miejsce wystawy: Galeria Szara, Katowice, ul. Misjonarzy Oblatów 4
organizator: Fundacja Galeria Szara
partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

 

Grając z konwencjami Magdalena Kieszniewska korzysta z wielu mediów i strategii, konsekwentnie konstruując własną gramatykę wypowiedzi. Pracuje z filmem-wideo, malarstwem, przestrzeniami zastanymi, obiektami znalezionymi i historiami, które zawłaszcza i przepracowuje. Tworzy instalacje, rearanżacje miejsc zastanych, angażuje obiekty. Fotografuje. Prowadzi bloga – nawyk pisania staje się ramą i narzędziem rozważań teoretycznych, ciągłej autorefleksji, ale też formą pamiętnika – katalogu szczególnych sytuacji. Profile w mediach społecznościowych – na YouTubie, Facebooku i Instagramie – są miejscami komunikacji i aktualizacji. Z kolei inne – jak Tinder – stwarzają możliwości, otwierając furtki dla zdarzeń i doświadczeń, które znów wymagają przepracowania.

Jej twórczość i bezkompromisowe podejście zwróciły szerszą uwagę podczas zeszłorocznego Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Projekt „Oswajanie bezdomnego”, prezentowany podczas wystawy konkursowej w ramach 18. Biennale Sztuki Mediów WRO 2019 CZYNNIK LUDZKI/HUMAN ASPECT, w szczególny sposób wpisywał się w hasło edycji. Wizualnie sugestywna i dominująca instalacja, złożona z obiektów i obrazów wideo, intrygowała i zachęcała do poszukiwań stojącej za nią narracji.

W Galerii Szarej – podczas pierwszej indywidualnej wystawy Magdy – tym, co spaja i tworzy kontekst ekspozycji, jest publikacja, zawierająca teksty: eseje teoretyczne i anegdotyczne, autoanalizy metody i motywacji. „Nie jestem już osobą.” to szczególny rodzaj manifestu, wielomedialna aranżacja, pozwalająca – podobnie jak wcześniej we Wrocławiu – zatrzymać się na poziomie estetyki „poruszonych obrazów” i „subiektywnych przeniesień”, czy obiektów, albo podjąć zaproszenie do poszukiwania odpowiedzi na pytanie „o czym to jest?”. Można dać się uwieść opowieści lub babrać w bebechach, jak kto woli, po drodze znajdując trupy, melancholię, niepewność, chłodną analizę i recykling idei. Bo to, co finalnie prezentowane jest w galerii, w praktyce Magdy jest wycinkiem precyzyjnie wybranym z katalogu ujęć, rzeczy, sytuacji, reprezentującym proces i stany, które do tej prezentacji prowadzą.

Magda ustawia się w pozycji tricksterki. Poszukując teoretycznych odpowiedzi i praktycznych rozwiązań, jakkolwiek banalnie czy pretensjonalnie to nie brzmi, gra z tradycjami i normami sztuki (awangardy), estetyki, systemu. Ale też NIE TRZEBA tego widzieć ani wiedzieć, ponieważ twórczość Magdy z założenia jest też odpowiedzią na klasyczną definicję Władysława Tatarkiewicza, według której „sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać bądź wzruszać, bądź wstrząsać”.
Krzysztof Dobrowolski

//////////////////

Magdalena Kieszniewska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym, gdzie obecnie się doktoryzuje. Studiowała też dziennikarstwo.

Dokumentacja wystawy
Publikacja towarzysząca wystawie