SZARA NA WARSZTAT

 

WARSZTATY w SZAREJ to pomost pomiędzy sztuką, artystami i jej odbiorcami, a także sposób na zamianę miejscami. W SZAREJ na WARSZTAT nie ma podziału na tych co wiedzą jak robić sztukę współczesną i tych co przyszli się tego nauczyć. Tu poznajemy, pracujemy i bawimy się razem, wspólnie poszerzając nasze kompetencje twórcze oraz rozumienie SZTUKI.

Galeria SZARA to niezależna instytucja kultury prowadzona przez Fundację Kultury Audiowizualnej “Strefa Szarej”, zajmująca się popularyzacją, promocją oraz edukacją z zakresu sztuki współczesnej. Realizujemy i prezentujemy projekty artystyczne, średnio raz w miesiącu zapraszając do naszej przestrzeni przy ul. Misjonarzy Oblatów 4 w Katowicach na nową wystawę.

WYSTAWY to baza naszych działań, punkt wyjściowy do kolejnych aktywności, takich jak spotkania, pokazy, koncerty, ale przede wszystkim WARSZTATY.

Dlatego bierz z nami SZARĄ na WARSZTAT i do dzieła!

kontakt: warsztaty@galeriaszara.pl

ZAJĘCIA PROWADZĄ:

mgr Joanna Rzepka-Dziedzickoordynatorka programu edukacyjnego w Galerii Szara; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu gdzie ukończyła w stopniu magisterskim trzy kierunki: Edukację Artystyczną, Krytykę i Promocję Sztuki oraz Fotografię Intermedialną. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czeska Republika). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadziła zajęcia z zakresu sztuki, fotografii oraz Nowych Mediów, a także teorii, estetyki, marketingu sztuki m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Instytut Sztuki w Cieszynie, oraz w szkołach średnich, zawodowych i podstawowych.

oraz artyści oraz absolwenci i studenci ASP.

WARSZTATY RODZINNE

Warsztaty tematyczne skierowane do dużych i małych. Liczy się tu współpraca, wzajemna nauka i wymiana doświadczeń pomiędzy dziećmi, dorosłymi i artystami. Uczestnicy spotkań spędzają kreatywnie czas, zdobywając jednocześnie wiedzę, umiejętności i doświadczenia, a to wszystko podczas dobrej zabawy.

terminy: warsztaty będą realizowane w wybrane soboty.

koszt: 30zł – osoba / 40zł – para

Aktualne terminy i tematy warsztatów znajdziecie na naszym facebook’u.

facebook.com/szaranawarsztat

zgłoszenia i pytania: warsztaty@galeriaszara.pl / tel.502 764 146

PRACOWNIA MALUCHA (6 m-cy – 2 lat)

Zajęcia twórcze, dające możliwość swobodnej, ekspresyjnej zabawy z możliwością doświadczania, odkrywania, poznawania, utrwalania.
Zajęcia kierowane dla dzieci w grupie wiekowej od 6 m-cy do 2 lat, które na tym etapie nabywają wiedzę o świecie, angażując wszystkie zmysły.
Zajęcia zbudowane na aktywności plastycznej i sensorycznej.
Zabawa w pracowni malucha będzie schematyczna i powtarzalna, oparta na prostych zasadach i regułach. Dająca poczucie stałości i bezpieczeństwa.

Przebieg:
–> zabawa rysunkowa
–> zabawa ruchowa/ integracyjna
–> zabawa malarska
–> zabawa sensoryczna

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ:
Pracujemy z farbami oraz innymi środkami plastycznymi.
Twórcza i ekspresyjna zabawa, jest aktywnością brudzącą. Przygotuj dla dziecka/siebie zmienne ubranie lub wybierz to gorszej jakości aby dziecko czuło się swobodnie i mogło oddać się twórczej zabawie.

Dla kogo: dzieci od 6m-cy-2 lat wraz z opiekunem

Grupa do 10 osób

kiedy: co drugi poniedziałek od 10.00 do 11.00 (pierwsze zajęcia 11 września 2017)

pojedyncze zajęcia: 35 zł 

zgłoszenia i pytania: 
kontakt@wytworniakreatywnosci.pl
tel. 888-553-572

WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DZIECI (6-10 lat)

Cotygodniowe zajęcia dla dzieci w wieku od 6-10 lat nakierowane na rozwój indywidualnych zainteresowań twórczych oraz kreatywną współpracę w grupie.

W programie umieszczono działania pozwalające poznać różne techniki i media. Zajęcia praktyczne będą połączone z przyjaznym przedstawieniem uczestnikom kierunków sztuki współczesnej takich jak konceptualizm, streetart, environment, performance, sztuka krytyczna.

Praca w małych grupach umożliwia indywidualne podejście do każdego dziecka, a wiedza będzie przekazywana w przyjaznej atmosferze.

kiedy: każda środa od 16.00 – 17.00 (od 13 września 2017)

karnet miesięczny: 100 zł

pojedyncze zajęcia: 30 zł 

zgłoszenia i pytania: warsztaty@galeriaszara.pl / tel.502 764 146

KURS RYSUNKU I MALARSTWA DLA DZIECI ORAZ MŁODZIEŻY (9-15 lat)

Kurs dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 -15 (+-) zainteresowanych systematycznym rozwijaniem umiejętności plastycznych.

Podstawą spotkań będzie kurs rysunku i malarstwa poszerzony o elementy działań z zakresu sztuki współczesnej.

W programie m.in. zajęcia z rysunku, malarstwa, kompozycji, praca z modelem, aranżacjami przestrzennymi i z martwą naturą.

 

kiedy: każdy czwartek od 16.00 – 17.30 (od 14 września 2017)

karnet miesięczny: 100 

zgłoszenia i pytania: warsztaty@galeriaszara.pl / tel. 502 764 146

KURS RYSUNKU I MALARSTWA DLA MŁODZIEŻY

Zajęcia rozwijają umiejętności plastyczne oraz kompetencje artystyczne uczestników. Podstawą spotkań będzie kurs rysunku i malarstwa poszerzony o elementy działań z zakresu sztuki współczesnej.

Kurs może pełnić rolę zajęć przygotowujących do egzaminów wstępnych do szkół plastycznych oraz na studia artystyczne. W programie m.in. zajęcia z rysunku, malarstwa sztalugowego, kompozycji, praca z modelem, martwa natura, ale także wprowadzenie do technik multimedialnych.

Jedno spotkanie będzie trwało 2 godziny, a dany temat dany będzie realizowany przez okres od 2-4 tygodni.

Kurs dla uczniów gimnazjów i szkół średnich.

kiedy: każda środa od 18.00 – 20.00 (od września 2017)

karnet miesięczny: 120 zł

zgłoszenia i pytania: warsztaty@galeriaszara.pl / tel.502 764 146

KURS SZTUKI DLA DOROSŁYCH I SENIORÓW

Kurs przeznaczony dla osób dorosłych oraz seniorów, mający na celu nie tylko rozwijanie umiejętności plastycznych, ale także przybliżenie sztuki współczesnej w ogóle. Spotkania będą koncentrowały się na aspekcie praktycznym, takim jak lekcje rysunku lub malarstwa, i łączyły go z elementami teoretycznymi, to znaczy historią sztuki oraz teorią sztuki współczesnej. Zajęcia mają ułatwić swobodne poruszanie się po płaszczyźnie sztuki najnowszej. Priorytetem jednak będzie rozwijanie indywidualnej ścieżki twórczej każdego z uczestników zajęć. Możliwe będą też konsultacje prac realizowanych poza zajęciami.

kiedy: każdy czwartek od 18.00 – 19.30 (od 14 września 2017)

karnet miesięczny: 100 zł

zgłoszenia i pytania: warsztaty@galeriaszara.pl / tel.502 764 146

OFERTA DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ORAZ GRUP ZORGANIZOWANYCH

  • oprowadzanie po wystawie, omówienie prac oraz umieszczenie ich w szerszym kontekście historii sztuki współczesnej
  • warsztaty tematyczne z oprowadzaniem kuratorskim po aktualnej wystawie
  • warsztaty tematyczne z elementami edukacji z zakresu sztuki współczesnej
  • warsztaty plastyczne dostosowane do podstawy programowej

W celu otrzymania szczegółowej propozycji dostosowanej do Waszych potrzeb prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

zgłoszenia i pytania: warsztaty@galeriaszara.pl / tel.502 764 146

JOGA – SZTUKA ŻYCIA

Specjalna propozycja dla osób mających ochotę doświadczać wystaw w galerii w nieco inny sposób niż zwiedzanie 🙂
W trakcie zajęć jogi będziemy odkrywać połączenie z ciałem w przestrzeni, która regularnie się zmienia dzięki artystom zaproszonym do wystawiania swoich prac.

Dla kogo: „Każdy kto potrafi oddychać, może ćwiczyć jogę” Krishnamacharya
Czas trwania zajęć: 1h 45min
Grupa: max. 8 os.


Koszt:
– pojedyncze zajęcia –  25 zł
– karnet (4 wejścia) – 80 zł


Harmonogram:
Poniedziałek, 19.00 –  praktyka wieczorna – regeneracyjna, pasywna połączona ze świadomym oddechem, zakończona 15 min relaksem.

Wtorek, 9.00 – praktyka poranna – energiczna połączona z ćwiczeniami oddechowymi, zakończona 15 min relaksem.

Zajęcia prowadzi:

Katarzyna Spyra – pierwszy raz na macie stanęła 15 lat temu. Swoją praktykę jogi kontynuowała przez te lata pod okiem jednego nauczyciela Marka Lewandowskiego. To kluczowe z uwagi na holistyczne podejście do praktyki ucznia, który na swojej ścieżce pokonuje wiele wyzwań, a nauczyciel konsekwentnie mu towarzyszy w tej drodze.
W międzyczasie doskonaliła swój warsztat w Polsce i w Indiach pod okiem nauczyciela Ojca Joe Pereiry.
Obecnie swoją praktykę rozwija w ramach kursu nauczycielskiego w Instytucie Jogi i Ajurwedy w Sulisławiu. To tam spotkała najważniejszego nauczyciela w swoim życiu. Prof. Chandra Mohan Bhandari odkrywa przed uczniami prawdziwą głębię jogi, siłę oddechu, jego wpływu na umysł i codzienne aktywności.