HAWAIKUM. Sny, które powstały w głowach niepozornych ludzi.

autorzy: Agata Pankiewicz, Marcin Przybyłko
wernisaż:
5.11.2016, g. 18.00
wystawa: 06.11 – 25.11.2016
Wydarzenie w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2016

 

Fotografie prezentowane na wystawie pokazują świat, który narodził się z tęsknoty za pięknem, świat, który wyrósł z potrzeby urozmaicenia otaczającej nas rzeczywistości, najbliższej okolicy, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić i która zwyczajnie zaczęła nas nudzić. Każdy z nas zna ten przymus meblowania na nowo: układania książek, przesadzania kwiatów, przestawiania wszelkiego rodzaju bibelotów; przymus, który dosyć śmiało przenosimy ze sfery prywatnej do publicznej. Spójrzmy tylko, z jaką fantazją poczynają sobie miejscy ogrodnicy, obsadzając rabaty wymyślnymi roślinami. Wystarczy przywołać katowicki rynek – kiedy latem pojawiły się na nim cztery dorodne, piękne palmy, na twarzach mieszkańców pojawił się uśmiech. Czy był to jednak uśmiech pełen zachwytu, czy delikatnego zażenowania – to inna sprawa.

Autorzy tego fotograficznego eseju – Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko – od kilku lat fotografują różne obiekty, często egzotyczne, niepasujące do krajobrazu, zapożyczone… Zafascynowała ich, jak wspomina Pankiewicz, „niczym nieskrępowana inwencja autorów, ich niepohamowana chęć uatrakcyjnienia pejzażu i ściągnięcia uwagi otoczenia”. Daleko jednak tym fotografiom do krytyki swojego podmiotu. Autorzy nie używają ironii, nie wskazują palcem i nie mówią: „to jest złe, tak nie powinno być”. Przyglądają się swoim obiektom z antropologicznym zaciekawieniem, ale też z humorem oraz – co ważne – ogromną czułością. Zwróćmy uwagę: na tych fotografiach prawie w ogóle nie ma ludzi, a nawet jeśli się pojawiają, to nie na nich skupia się uwaga fotografów. Pankiewicz i Przybyłko nie chcą bowiem pokazywać poszczególnych historii, w ramach wystawy chcą raczej przedstawić odbiorcy swoiste zwierciadło, w którym zobaczy on przede wszystkim własne odbicie, własną mentalność. W końcu także my jesteśmy owymi „niepozornymi”, śniącymi swoje sny o pięknie.

Fotografie, które znalazły się na wystawie, są ważną częścią opracowania publikacji Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna, zredagowanej przez Monikę Kozień i Martę Miskowiec z Muzeum Historii Fotografii oraz Agatę Pankiewicz. W książce znalazły się także teksty autorstwa m.in. Ziemowita Szczerka, Filipa Springera, Dariusza Czai, Jana Sowy i Józefa Tischnera. Publikacja została wydana w 2015 roku przez Muzeum Historii Fotografii, ASP w Krakowie i Wydawnictwo Czarne. Na potrzeby wystawy w Galerii Szarej w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2016 powstało kilka nowych fotografii.

Agata Pankiewicz
Fotograf i architekt wnętrz. Kieruje Katedrą Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka i uczestniczka wielu wystaw.

Marcin Przybyłko
Z wykształcenia lekarz, jest także absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Fotograf i grafik. Współtwórca Pracowni Teren Prywatny.

⦿⦿⦿
16 listopada 2016 (środa), g. 18:00
DUCHOLOGIA/HAWAIKUM – spotkanie literackie
uczestnicy: AGATA PANKIEWICZ, MARCIN PRZYBYŁKO, OLGA DRENDA
wstęp bezpłatny

główny organizator: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/1147438205338781/